SCM s-a calificat fără emoții în sferturile Cupei României

Într-un meci încheiat în urmă cu puțin timp și transmis în direct prin intermediul canalului nostru youtube, iubitorii sportului vâlcean care nu au mers la Pitești pentru a-și susține favoritele au avut posibilitatea de a urmări în direct evoluția jucătoarelor de la SCM Râmnicu Vâlcea pe terenul gazdelor de la FC Argeș. Jocul la care facem referire s-a disputat în cadrul optimilor de finală ale Cupei României Fan Courier la handbal feminin. Echipa râmniceană și-a respectat statutul de favorită și s-a impus pe terenul divizionarei secunde FC Argeș. Chiar dacă diferența de scor a fost de numai opt goluri (scor final 32-24 în favoarea echipei noastre, după ce, la pauză, tabela indica 14-8 pentru SCM), trebuie spus că unele dintre jucătoarele de bază ale formației râmnicene au fost odihnite de antrenorul Florentin Pera în perspectiva partidelor mai dificile care urmează în campionat și în fazele superioare ale Cupei României. De asemenea, pe lângă obiectivul obținerii calificării în sferturile competiției, foarte important pentru jucătoarele care au fost trimise pe teren în meciul de astăzi a fost evitarea accidentărilor, situație care explică diferența relativ mică de scor la care echipa râmniceană s-a impus pe terenul divizionarei secunde din Pitești.
După acest joc, SCM Râmnicu Vâlcea va mai avea de trecut un singur hop în Cupa României (jocul din sferturile de finală) până la accederea în final-four-ul competiției. Reamintim că, în luna mai a anului trecut, SCM Râmnicu Vâlcea a fost prezentă în premieră între cele mai puternice patru formații din Cupa României (ediția 2017/2018), a disputat finala competiției (pierdută cu CSM București), însă această performanță i-a adus dreptul de a evolua, de asemenea în premieră, în cupele europene.