Sâmbătă, în Superligă: minerii au doborât cu greu Stejarul din Vlădești

Ortacii au început meciul cu Stejarul având în minte clasamentul de-acolo de unde adversarul lor adunase doar trei puncte în cinci etape în vreme ce ei nu lăsaseră nimic pe drum. O atitudine relaxată a produs o primă repriză neașteptat de echilibrată care s-a aprins doar la ultima fază printr-un gol al gazdelor. După mai puțin de un sfert de oră de la reluarea jocului, Vlădeștiul a egalat înecând în stupoare liderul Superligii care nici nu se aștepta la altceva decât la un antrenament cu public. Au urmat zeci de minute de dominare crâncenă a Costeștiului cu nenumărate pase în lateral pentru centrări în valuri mistuite de ratări care mai de care mai spectaculoase. Cu doar câteva minute până la final, costeștenii au reușit să se salveze de un egal prin două goluri care le dau mai multă liniște și încredere pentru marele meci de sâmbăta viitoare în compania rivalilor din Călimănești, care au câștigat și ei greu meciul de „acasă” cu Băbeni, scor 2-1.