Du-te la...

Curierul de Vâlcea pe YouTubeRSS Feed

30 septembrie 2020

Premiile Concursului „Vâlcea – colț de rai”


• sute de copii din județ au primit diplome de Ziua Culturii Naționale

PREMIERE_2Recent, la Biblio­teca Judeţeană „Antim Ivireanul” Vâlcea, a avut loc festivitatea de premiere a Concursului „Vâlcea – colț de rai”, Etapa județeană 2015 (Ediţia a IV-a).
Secțiunea Proză scurtă / Eseu: I. Dimitrie Goran (Păusești-Mă­glași), II. – Andreea Tomescu (Dră­gășani) Maria Georgiana Preduţ (Drăgășani); III: – Dea Diana Măr­găritescu (Drăgășani) Elisabeta Samfira (Drăgășani) Angela Stoica (Drăgășani). Menţiuni: Carmina Păiş (Racovița) Geanina Furdui (Ra­covița) Ștefan Mihai Rotea (Dră­gășani) Ioana-Anca Belu (Be­rislăvești) Cosmin Tănase (Dănicei) (premiat și de Cultul Eroilor, Filiala Vâlcea)
Secțiunea Poezie: I: Scundu – Maria Ṭuicu (singurătate, suferință, abandon) II: Drăgășani – Andrada Zidaru, Cristian Preduţ, Alexandra Munteanu, Angela Stoica (în grup, toate laolaltă, pentru varietatea temelor) III: Cernișoara – Ilie Sergiu Pîrvu (un singur concurent) … Se remarcă stăruința de a transpune în versuri sentimente
Secțiunea Desen / Pictură: 1. Dimitrie Goran – Păușești Măglași 2. Ionuț Gabriel Pruteanu – Dragășani 3. Maria Eliza Adam – Păușești Măglași (mentiune 1. Avrinte Bianca – Vlădesti; mentiune 2. Andreea-Maria Ureche – Horezu)
Secțiunea Pictură pe temă religioasă / Icoană: 1. Cosmina Nemulescu – Pesceana 2. Claudia Cârciumaru – Pesceana 3. Mihai Tololoancă – Berislăvești-….9,33 ( mentiune 1 Avrinte Bianca – Vlădești, mentiune 2 Georgiana Mădălina Modoran – Berislăvești)
Secțiunea Creații video: I.Claudiu Andreescu – Vlădești II. Nicolae-Alexandru Badea – Horezu III. Mihaela Mozoc & Aurelia Buz­gurilă – Drăgășani. Mențiune: Marius Liliac – Costești
Diplome de Merit: Berbești, bibliotecara Emilia Gulică: Lucian Oprița, David Vasilcioiu, Maria Luiza Răducan, Adriana Floroiu Bon­doc, Athanasios Floroiu Bon­doc, Ana Maria Trușcă, Loredana Georgiana Ghiță, Alexandra Burleanu, Adriana Mihalache, Anna Maria Gheorghe, Burleanu Alexandra, Loredana Ghiță,  Robert Ionuț Răvaș,. Cristina Chilian.

Berislăvești, bibliotecara Car­men Necşoiu: Cristiana-Miruna Necșoiu, Valentin Marian Stăvaru, Andrei Marian Văcălie, Andra Ionela Ștefan, Roxana Maria Nica, Răducu Simionescu, Elena Izabela Busuioc, Lorena-Maria Popescu.
Cernișoara, bibliotecara Maria Andronache: Denis Ionuț Govo­reanu
Copăceni, bibliotecară Eliza Matei: Cristina-Andreea Iovănescu, Constantin-Denis Socu, Gheor­ghiţă-Gabriel Corban  (premiat de Cercul de la Râmnic, cu Mențiune), Elena-Adina Cioacă,  Elena-Armina Vasile, Raluca-Mihaela Iovănescu, Miruna Ficiu,Maria Barbu,  Ștefania Pirpală
Costești, bibliotecara Mihaela Silvia Măgureanu: Petruța Ilie, Constantin Alin Stoican (premiat de Cultul Eroilor, Filiala Vâlcea), Ștefan Bocăneț, Eduard Ionuț Istocescu, Bianca Murgu
Dănicei, bibliotecară Ioana Stoica: Elena Diana Măcău, Daniel Ştefan Vlăsceanu, Ionuţ Uţă,  Nicoleta Măcău
Diculești, bibliotecara Daniela Bădică: Daria Teodora Scar­lat, Tudor Alin Tecuță, Mihaela Cătălina Cîrstinoiu, Dragoș Petrișor Rusan­dra, Ionuț Alin Popa.
Drăgășani, bibliotecara Cristina Prunel-Bărbulescu: Maria Alexan­dra Preda Bârsăneanu, Mădălina Georgiana Zamfir, Emanuela Cos­tea, Andreea Dumitrașcu, Rebeca Isabela Iordache, Teodor Lucu­lescu.
Ghioroiu, bibliotecar Iosiv Pre­descu: Dumitru Florin Cupăreanu, Ana-Maria Sandu, Maria Nicoleta Avramescu, Darian Florin Moisescu, Constantin Mădălin Andrei Bărbulescu (premiat de Cercul de la Ramnic – Premiul al III-lea) Liviu Constantin Nica
Grădiștea, bibliotecar Ilie Fîrtat: Denisa Gabriela Petrescu, Iuliana Popescu Maria, Constantin Adrian Petre, Ioana Nicoleta Mierlă
Horezu, bibliotecara Aniela Badea: Teodora-Georgiana Tănasie (premiată de Cercul de la Râmnic, cu Mențiune) Iulia-Cristina Buși, Mihai Stăncete, Maria-Rebeca Ber­be­cel, Letiția-Florina Bulborea  (premiată de Cercul de la Râmnic, cu Premiul I) Elena-Floriana Berbecel
Lăcusteni, bibliotecara Mirela Georgescu: Ancuţa Nicoleta Puchin, Elena Fabiana Florescu, Elena Alexandru Zanfirache
Ocnele Mari, bibliotecară Oana Birtoiu: Lavinia Mustață (premiată de Cercul de la Râmnic, cu Premiul al II-lea) Mihalache Alexandra (premiată de Cercul de la Râmnic, cu Mențiune)
Olanu, bibliotecara Ramona Păun: Pierre Iortopan, Teodora Șițoiu,Cătălin Clenci, Livia Bărboi
Oteșani, bibliotecar Lucreţiu Prunel-Bărbulescu: Ștefania Oprișor, Elena Denisa Marinescu, Elena Ștefania Flori, Rareș Cristian Oprișor, Georgiana Iliescu, Lepea Elena Evelina, Funaru Maria Mihaela
Pesceana: Cătălina-Teodora Spătaru, Petruța Voinea, Ilona Piedică, Laura Cârciumaru
Racovița, bibliotecara Maria Deaconescu: Marian Iliescu, Alexandru Tufoi, Narcis Brădeanu
Scundu, bibliotecara Tincuţa Stoicănoiu:Alexandru Chituc, Maria-Raluca Norețu, Nicoleta-Melania Vîlcioiu
Tetoiu (7 elevi), bibliotecara Gheorghiţa Mihai: Mihai Roșianu, Adriana Elena Ștefania Mihai (pre­miată de Cultul Eroilor, Filiala Vâl­cea), Elena Laura Ciovică, Simona Raluca Andronache, Daria Ștefania Fumureanu, Andrei Măciuceanu, Bianca Ștefania Zaharia
Valea Mare, bibliotecara Viorica Stroe: Maria Alexandra Irimia, De­nisa Adelina Nicolaescu, George Florin Mihai, Georgiana Daria Nico­laescu, Denisa Bălcescu, Bianca Mihaela Diaconu, Mădălina Tistu, Ana Maria Tudora, Nicolae Gabriel Zamfira, Adina Florentina Zamfira, Bianca Popescu, Rudolf Valentin Trușcă, Maria Cristina Trușcă
Vlădești, bibliotecara Anca Ciobotea: Adrian Mihăescu, Mihaela Dură, Gabriela Căţea.

Etichete: , ,

Poți comenta aici

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Alte articole de la Cultura