Poate treisprezece e cu noroc. Liderul vine astăzi în Polivalentă

Fără victorie în această ediţie de campionat, jucătoarele de la Handbal Club Municipal Râmnicu Vâlcea îşi mai spun odată speranţele în obţinerea primului succes, de această dată chiar în etapa a treisprezecea a Ligii Naţionale feminine. Pe lângă superstiţie, handbalistele Simonei Gogârlă vor avea de înfruntat un adversar mult mai puternic şi cât se poate de real, liderul la zi al campionatului românesc. HCM Baia Mare vine la Vâlcea cu un singur obiectiv, obţinerea celor trei puncte puse în joc şi consolidarea poziţiei privilegiate din fruntea clasamentului. Deşi întâlnesc o echipă redutabilă, vâlcencele au posibilitatea de a câştiga şi mai mult publicul din Polivalentă, un joc bun în faţa unei echipe care a evoluat în Liga Campionilor urmând să le sporească cu certitudine cota de încredere în rândul fanilor.

Partida programată astăzi, cu începere de la ora 18.00, în Sala Sporturilor „Traian” va aduce în faţa spectatorilor câteva dintre jucătoarele care au scris istorie la Vâlcea, alături de CS Oltchim. Este vorba despre Paula Ungureanu, Melinda Geiger şi Adriana Nechita, jucătoare legitimate acum la HCM Baia Mare. Mai trebuie menţionat faptul că acest joc nu va fi televizat, iubitorii sportului având o singură posibilitate de a viziona partida: prezenţa în Sala Sporturilor.

Pleşa: „Ne vom bate cu orice echipă”

Chiar dacă adversarele pe care elevele Simonei Gogârlă le vor întâlni astăzi sunt poate cele mai valoroase din Liga Naţională, preşedintele Toma Pleşa spune că handbalistele vâlcene nu ar trebui să se teamă de forţa grupării maramu­reşene. Oficialul de la HCM a mai precizat că jucătoarele echipei vâlcene ar trebui să respecte în jocurile oficiale cât mai mult din ceea ce au învăţat la antrenamente şi să demonstreze că sunt capabile să dea totul pentru victorie.

„Ne aşteaptă un meci extrem de greu cu Baia Mare. Sun­tem conştienţi de asta, însă noi ne vom bate cu orice echipă. Nici un meci de până acum nu a fost abordat ca şi cum nu am avea nici o şansă. Aşa va fi şi miercuri cu Baia Mare. Fetele nu trebuie să se teamă de forţa adversarelor şi trebuie să joace ce au învăţat la antrenamente. Ştiu că ne lipseşte constanţa în joc, chiar de la o repriză la alta. Dacă stăm să ne gândim, în ultimele trei meciuri am pierdut puncte foarte importante deşi am condus de fiecare dată la pauză. Să nu mai vorbim de meciul de la Ploieşti, când am jucat foarte bine timp de 40 de minute. Atunci am condus cu 20-18, iar apoi fetele au avut o cădere inexpli­cabilă. Timp de aproape zece minute nu am mai marcat nici un gol, în timp ce adversarele noastre au înscris de opt ori şi au dus scorul la 26-20 în favoarea lor. Acolo s-a decis practic meciul de la Ploieşti. Sper să nu avem astfel de momente în jocul de miercuri cu Baia Mare şi handbalistele să joace la adevărata lor valoare”, ne-a declarat Toma Pleşa, preşedinte HCM.