Nicoleta Safta, printre cele mai bune handbaliste ale României la Mondialul de Junioare

• cu trei victorii şi o înfrângere, „tricolorele mici” s-au calificat în sferturile CM

• astăzi, de la 17.15, ele se vor lupta pentru un loc în „careul de aşi” cu Ungaria

În această perioadă, în Muntenegru se desfăşoară Campionatul Mondial de handbal feminin destinat junioarelor. Echipa naţională a ţării noastre, în componenţa căreia se regăseşte şi vâlceanca Nicoleta Safta – sportivă legitimată la CS Oltchim a făcut parte din grupa B. Graţie victoriilor obţinute în faţa reprezentativelor similare ale Kazakhstanului (41-22), Congo (39-14) şi Muntenegrului (25-22), succese la care şi pivotul Nicoleta Safta şi-a adus din plin aportul prin golurile marcate, „tricolorele mici” au reuşit să se califice în sferturile de finală. Ultimul meci, cel împotriva Rusiei, marea favorită la câştigarea titlului mondial, a fost unul care a contat mai mult pentru stabilirea primelor două poziţii în grupă, ambele naţionale fiind deja calificate. Reprezentativa României nu a mai repetat jocurile bune făcute în celelalte partide din grupă decât în prima repriză, atunci când a fost egala Rusiei, însă a căzut în actul secund, masivele rusoaice impunându-se cu un concludent 37-27.

Cele patru meciuri din cadrul sferturilor de finală sunt programate a se disputa astăzi, 23 august. România va evolua de la ora 17.15 împotriva Ungariei, o formaţie destul de redutabilă, care a reuşit să încheie pe primul loc în clasamentul grupei D. Celelalte trei partide contând pentru aceeaşi fază a competiţiei sunt următoarele: Danemarca – Japonia (17.30), Norvegia – Franţa (21.30) şi Rusia – Suedia (21.30).