HCM s-a „împiedicat” din nou şi rămâne pe ultimul loc în Liga Naţională

• CSM Ploieşti – HCM Râmnicu Vâlcea 30-25 (15-16 la pauză)

Astăzi, în prima etapă a returului Ligii Naţionale feminine, Handbal Club Municipal Râmnicu Vâlcea, formaţie pregătită de antrenoarele Simona Gogârlă şi Mia Rădoi, a evoluat la Ploieşti, în compania gazdelor de la CS Municipal. Confruntarea dintre ultimele două clasate ale întrecerii a fost una destul de spectaculoasă, încheiată însă cu un eşec pentru formaţia râmniceană. Deşi au evoluat foarte bine pe parcursul primei reprize şi intrat cu un avantaj minim la „cabine”, scorul înregistrat la pauză fiind 16-15 în favoarea râmnicencelor, elevele Simonei Gogârlă au cedat iniţiativa în partea secundă a partidei. Ploieştencele au profitat de erorile apărute în defensiva oaspetelor şi au întors scorul în favoarea lor. Gazdele au marcat de 15 ori pe parcursul reprizei secunde, în comparaţie cu cele numai nouă reuşite ale vâlcencelor, gruparea din Ploieşti acontându-şi o preţioasă victorie în derby-ul „suferinţei”, scor final 30-25.

Liderul vine miercuri în Polivalentă

În urma acestui eşec, HC Municipal rămâne pe ultima poziţie a clasamentului Ligii Naţionale, cu numai două puncte acumulate după douăsprezece meciuri disputate. Următorul meci al vâlcencelor va avea loc miercuri, 22 ianuarie, în Sala Sporturilor „Traian”. Handbalistele pregătite de Simona Gogârlă vor avea atunci o misiune foarte dificilă, ele urmând să evolueze chiar împotriva liderului la zi al campionatului, HCM Baia Mare. Startul jocului de miercuri este programat pentru ora 18.00.