Flacăra Horezu s-a calificat în turul II al Cupei României

Astăzi după amiază, stadionul „Treapt” din Horezu a găzduit una dintre partidele primului tur al Cupei României la fotbal, ediţia 2014/2015. Combatante au fost Flacăra Horezu, echipă pregătită de antrenorul Vasile Ilinca, şi Viitorul Municipal Craiova. Singura reprezentantă a judeţului nostru în această fază a întrecerii knock-out a fotbalului românesc s-a descurcat excelent în faţa grupării craiovene şi a reuşit să se impună cu 2-0. Golurile grupării horezene au fost înscrise de Adrian Stănică, pe parcursul primei reprize, şi de Ionuţ Vladu, în minutul 62, din lovitură de la unsprezece metri. „Ne-am creat multe ocazii şi am dominat jocul. Am meritat calificarea în turul următor şi puteam să câştigăm la o diferenţă mai mare de scor. Sunt mulţumit de evoluţia fotbaliştilor mei şi îi felicit pentru acest succes”, a declarat, în exclusivitate pentru publicaţia noastră, antrenorul Vasile Ilinca.

Victoria de astăzi reprezintă pentru Flacăra Horezu şi o dulce revanşă în faţa echipelor doljene. Aşa cum se cunoaşte, în urmă cu aproape o lună, gruparea din Treapt a pierdut barajul pentru promovarea în Liga a III-a în faţa CSO Filiaşi. După acest succes, Flacăra s-a calificat în turul doi al Cupei României. În această fază a competiţiei, echipa pregătită de antrenorul Vasile Ilinca va evolua din nou pe teren propriu şi tot în compania unei formaţii din eşalonul al treilea valoric. Meciul va avea loc peste două săptămâni, mai exact pe 30 iulie.