După Posada şi Hidro, Flacăra Horezu a reuşit eventul în fotbalul vâlcean

• echipa horezeană a câştigat faza judeţeană a Cupei României după ce s-a impus cu 2-1 în faţa Coziei Călimăneşti

Miercuri după-amiază, pe cochetul stadion din comuna Şirineasa, Flacăra Horezu şi Cozia Călimăneşti s-au întâlnit în finala Cupei României la fotbal – faza judeţeană. Deşi gruparea din cetatea olarilor părea favorită clară în meciul cu echipa de pe Valea Oltului, horezenii au „tremurat” puţin până la obţinerea celui de-al doilea trofeu în mai puţin de o săptămână. Călimăneștenii au deschis repede scorul, pe parcursul primei reprize, prin fostul fotbalist al Oltchimului, Marian Chiripuș. Fotbaliștii Flacărei au revenit însă, ușor-ușor, punând presiune pe elevii antrenorului Cristian Bora. Horezenii au fost mai prezenți în joc, au ținut mai mult de balon, iar raportul de forțe s-a schimbat. Flacăra a marcat prin Zamfirescu și Nica, scorul de 2-1 menținându-se până la finalul partidei. Astfel, Flacăra s-a impus în finala județeană a Cupei României cu 2-1, același scor cu care câștigase, în urmă cu aproape o săptămână, finala play-off-ului județean în fața Posadei Perișani.

În urma acestui succes meritat, jucătorii de la Flacăra Horezu au realizat eventul, câștigând tot ce se putea pe plan județean, cupa și campionatul. Mai tre­buie precizat și faptul că jucătorii antrenorului Vasile Ilinca au reușit să continue practic tradiția din ultimele sezoane. În 2012, Posada Perișani a câștigat campio­na­tul, iar ulterior cupa, în fața câștigătoarei din această săptămână, Flacăra Horezu. Ulterior, în 2013, Hidroelectra Râmnicu Vâlcea a câștigat finala Cupei, după o finală tot cu Flacăra, disputată chiar pe stadionul „Treapt” din Horezu. Astfel, după două finale consecutive pierdute, fotbaliștii din Horezu se revanșează în sfârșit față de suporteri, câștigând trofeul. „După cele două finale pierdute anii trecuți, acum trebuia să câștigăm și noi. Îmi felicit jucătorii pentru modul în care s-au dăruit pe teren în cele două meciuri atât de importante. Pentru noi, cel mai greu meci urmează însă sâmbăta viitoare. Jucăm la Severin cu CSO Filiași pentru promovarea în Liga a III-a și acolo trebuie să arătăm că suntem cei mai buni și că am meritat să câștigăm titlul în Vâlcea”, a declarat Vasile Ilinca.