Dacă CSU Cluj-Napoca a reușit, poate și Vâlcea: VICTORIE LA BUCUREȘTI!

Sâmbătă, 13 martie 2021, cu începere de la ora 17.00, CSM București și SCM Râmnicu Vâlcea se vor întâlni în Sala Polivalentă din București. Partida contează pentru manșa retur a optimilor Ligii Campionilor de handbal feminin, ediția 2020/2021. Meciul retur începe de la 0-0, însă echipa din București are avantajul consistent din partida tur, disputată sâmbăta trecută la Râmnicu Vâlcea. În acel joc, unul de tristă amintire pentru iubitorii echipei noastre, gruparea din Capitală a reușit să se impună la o diferență de nouă goluri, scor final 33-24 (13-12 la pauză). În urma acelui rezultat, așa cum a declarat și antrenorul echipei noastre, Florentin Pera, soarta calificării a fost în mare parte decisă.
Totuși, sportivele de la SCM Râmnicu Vâlcea trebuie să creadă în șansa lor de a obține calificarea în sferturile de finală sau cel puțin de a obține o victorie de moral în fieful grupării din București. Spunem asta deoarece, după cum s-a observat și marți (într-un joc disputat chiar în Sala „Traian” din Râmnicu Vâlcea), CSM București nu este deloc o echipă invincibilă. În acel joc, ce a contat pentru etapa a XII-a din campionatul intern, echipa din Capitală, liderul autoritar al întrecerii (care câștigase toate cele unsprezece partide disputate până la acel moment), a fost la un pas de a suferi o înfrângere rușinoasă chiar în fața ultimei clasate, CSU Cluj-Napoca. Gruparea ardeleană a condus cu un gol la pauza întâlnirii, a condus chiar și în minutul 58; însă, cu ultimele eforturi, handbalistele din București au izbutit să marcheze golul de 27-27, scor care le-a permis să obțină in-extremis un punct… tocmai în fața ultimei clasate! Așadar, credem că și în partida de sâmbătă de la București este loc pentru orice rezultat!
Sursă foto: Arhivă