Am rezistat doar o repriză în fața Rusiei

După o calificare nesperată în faza grupelor principale, adusă de un gol marcat în ultima secundă în meciul de vineri contra Ungariei, România a arătat că nu poate ține pasul cu forțele handbalului mondial prezente la turneul din Japonia. Duminică, la orele dimineții, tricolorele au evoluat contra Rusiei, în primul meci din Main Round. Prima repriză a fost destul de echilibrată, în pofida unor derapaje în jocul nostru. Cu Cristina Neagu foarte precisă la aruncările de la șapte metri, România a reușit, cum-necum, să încheie prima repriză la egalitate, scor 10-10. Inevitabilul s-a produs după pauză. Rusoaicele și-au arătat clasa mondială și le-au strivit pe tricolore. România a jucat în a doua repriză aproape cum a făcut-o cu Senegal și Kazahstan, iar eșecul fetelor noastre a fost asigurat. Au fost minute bune în repriza secundă în care România nu a marcat, iar ca «tacâmul» să fie complet unele greșeli de arbitraj clare în defavoarea României au conturat un eșec usturător: Rusia s-a impus la nouă goluri diferență, scor 18-27.
În urma acestui eșec, România rămâne cu zero puncte în faza grupelor principale, fără speranțe pentru calificarea în semifinale și cu puține șanse pentru a ajunge la Olimpiada din 2020! Ultimele două meciuri ale echipei noastre în faza grupelor principale ale Campionatului Mondial din Japonia sunt programate marți, de la ora 13.30 (contra Suediei) și miercuri, de la ora 11.00 (contra Japoniei).