Visăm cu ochii deschişi! Galacticele au făcut primul pas către cucerirea Ligii Campionilor

Banner_Oltchim• CS Oltchim – Hypo Viena 30-25

În faţa a peste 2.000 de spectatori ce au umplut până la refuz în această seară tribunele Sălii Sporturilor „Traian”, galacticele de la Oltchim au făcut un joc excelent în faţa campioanei Austriei, Hypo Viena. Debutul în noua ediţie a Ligii Campionilor a fost unul pe gustul vulcanicilor fani vâlceni, victorie fără emoţii în faţa unui adversar cu o mare tradiţie în handbalul feminin european. Chiar dacă desprinderea campionelor României s-a produs relativ târziu, abia în ultimele cinci-şase minute ale primei reprize (9-8 în minutul 24, respectiv 15-12 la pauză), sportivele pregătite de Jakob Vestergaard au oferit continuu multă siguranţă în joc. Oltchimul s-a comportat asemenea unei mari echipe, care oricând s-ar vedea ameninţată, ar fi capabilă să apese mai tare acceleraţia, obţinând ceea ce şi-a propus.

„După 20 de luni de chin, urmează succesul deplin”

Blindată din belşug cu jucătoare de origine braziliană, campioana Austriei nu a putut face faţă „selecţionatei” mondiale de la Oltchim. Katarina Bulatovic, Alexandrina Barbosa sau Marija Jovanovic (16 goluri marcate împreună), sprijinite dintre buturi de inegalabila Silvia Navarro, au făcut legea pe teren, mai ales pe parcursul părţii secunde. Însă, nici handbalistele de naţionalitate română nu s-au lăsat mai prejos, ele demonstrând încă odată (dacă mai era cazul) că echipa naţională se mai poate construi încă mult timp de acum încolo pe „scheletul” campioanei României. Pe lângă Oana Manea, Ionela Stanca sau Ada Nechita (autoare a şapte goluri împreună), „patrimoniul” Oltchimului a fost îmbogăţit în această seară şi de Cristina Neagu. După o pauză care a părut o veşnicie pentru iubitorii handbalului vâlcean, Cristina a evoluat astăzi din nou în polivalenta râmniceană, revenind după o perioadă de recuperare medicală care s-a întins pe nu mai puţin de douăzeci de luni. Cea mai bună handbalistă a lumii în anul 2010 a încântat din nou publicul cu jocul său spectaculos, ea reuşind să puncteze de trei ori în poarta austriecelor. Prima sa atingere de balon (în minutul 20 al primei reprize) a fost imediat urmată de aplauze, membrii galeriei „Brigada Zăvoi” afişând un banner pe care se putea citi: „după 20 de luni de chin, urmează succesul deplin”.

Austriecele au mai avut câteva zvâcniri în ultimul sfert de oră al partidei, dar forţa ofensivă a campioanei României (Katarina Bulatovic fiind cel mai puternic „motor” al maşinii de goluri chimiste) s-a făcut simţită din plin. Parcă exact în pofida calmului degajat de tehnicianul maghiar Andras Nemeth (cel care, pe tot parcursul jocului nu a făcut altceva decât să se plimbe liniştit prin faţa băncii de rezerve a formaţiei sale), Oltchimul s-a impus într-un final foarte zgomotos şi animat de publicul care şi-ar fi dorit cu siguranţă să sărbătorească victoria pe teren, alături de handbaliste. Prin prisma succesului la cinci goluri diferenţă (scor 30-25), campioana României acumulează astfel primele două puncte în grupa A, puncte care se vor dovedi foarte importante în lupta pentru calificarea în „primăvara europeană” a Ligii Campionilor. Tot din cadrul grupei A mai fac parte formaţiile Randers HK (Danemarca) şi Buxtehuder SV (Germania).

Yeliz Ozel a rămas şi ea în inimile suporterilor vâlceni

Iar dacă Cristina Neagu a primit nenumărate aplauze la scenă deschisă din partea publicului la primul joc în Sala Sporturilor după revenire, o altă sportivă de mare valoare a fost complimentată de fanii vâlceni. Aceştia din urmă nu au uitat-o pe Yeliz Ozel, jucătoare originară din Turcia care a evoluat pentru Oltchim, întoarsă în campionatul din ţara sa natală. Astfel, unul dintre banner-ele afişate de spectatori conţinea următorul mesaj: „WE LOVE U OLTCHIM, BUT WE MISS YELIZ OZEL” (Te iubim Oltchim, dar ne lipseşte Yeliz Ozel).

Clujul, foarte aproape de o minune!

Debutantă în Liga Campionilor, Universitatea Jolidon Cluj a pierdut la numai un gol diferenţă partida disputată în Slovenia, împotriva puternicei Krim Mercator Ljubljana. Gazdele s-au impus cu 28-27 (15-13 la pauză). Printre cele mai importante marcatoare ale vicecampioanei României în meciul contând pentru prima etapă din grupa B s-a numărat şi fosta handbalistă de la Oltchim, Clara Vădineanu.