Victorie clară pentru „tricolore”

• naţionala României de handbal feminin a reuşit duminică un adevărat „galop de sănătate” în preliminariile Euro 2012 – Olanda

România a încheiat săptămâna de­di­cată preliminariilor Campio­na­tului Euro­pean din decembrie 2012 cu o dublă vic­torie. Naţionala noastră face parte din grupa B preliminară alături de selecţio­natele Serbiei, Portugaliei şi Greciei. Dacă miercuri, în Sala Sporturilor „Traian” din Râm­nic, handbalistele pregătite de Radu Voina au întâmpinat în anumite mo­mente ale jocului unele dificultăţi în faţa Portu­galiei (scor final 35-24), duminică, la Salonic, împotriva Gre­ciei, problema echi­pei învingătoare probabil nu s-a pus încă dinaintea primului fluier al arbitrelor croate, România conducând din secunda 48 (atunci când Oana Manea a deschis scorul) până la ultimul „gong” al meciului! Dificultăţile pentru „tricolore” au fost legate mai mult de modul în care au ajuns în Grecia, o ţară „para­lizată” de greve. Iniţial, se alesese varianta de rezervă, anume aceea de a face deplasarea cu autocarul, dar într-un final „calea aerului” a fost posibilă.faza_handbal_feminin1

Revenind la jocul fără istoric, România s-a impus la o diferenţă de doar 20 de goluri (38-18). A fost o partidă în care, dacă româncele şi-ar fi dorit, proporţiile scorului puteau fi colosale de-a dreptul, împotriva unei echipe elene care a făcut nenumă­rate greşeli neforţate, iar primul gol izbutit în poarta Talidei Tolnai a venit abia în minutul 7. La pauză, diferenţa de scor dintre cele două selecţionate era de 8 goluri (16-8, favorabil „ele­velor” lui Radu Voina). În partea secundă, „albastrele” din Grecia au cedat aproape orice „brumă” de iniţiativă pe care au arătat-o în prima repriză, ofe­rind posibilitatea selecţio­nerului României de a menaja mai multe jucătoare din lotul Oltchimului (Manea, Fiera, Chirilă şi chiar Tolnai). De oportunitatea de a ieşi „la rampă” au profitat handbaliste de la alte cluburi din România, precum pivotul Chintoan (Corona Braşov), „interii” Bu­ceschi (HCM Baia Mare) şi Gogo­riţă (SCM Craiova) sau tânăra portă­riţă Dedu, de numai 17 ani, legitimată la Corona Braşov, care timp de o repriză a „închis” destul de bine poarta naţionalei. Cele mai bune mar­catoare pentru România au fost: Chintoan cu 6 reuşite; Vizitiu şi Vărzaru (ambele cu 5 goluri), precum şi o serie de jucătoare, fiecare cu câte 4 reuşite (Elisei, Farcău şi Buceschi). Pentru Grecia, Tsakalou a fost principala „gură de foc”, autoare a 5 goluri, iar trei handbaliste au reuşit fiecare câte 3 goluri: Mastaka, Strataki şi Logdanidou.

Următoarele partide pentru naţio­nala României din cadrul grupei B de calificare la Campionatul European vor avea loc în primăvara anului viitor. Astfel, pe 21/22 martie „tricolorele” se vor deplasa în Serbia pentru cel mai important meci al grupei, iar apoi, la numai câteva zile distanţă, în data de 24/25 martie vor primi pe teren propriu vizita aceleiaşi echipe.