Vâlcencele au rezistat eroic, timp de o repriză, la Baia Mare!

• handbalistele pregătite de antrenoarea Maria Török-Duca s-au achitat de principala sarcină primită în acest meci, aceea de a nu se face de râs în faţa celei mai puternice echipe din România

În această după amiază, în Sala Sporturilor „Lascăr Pană” din Baia Mare s-a disputat ultima partidă din cadrul etapei a II-a a Ligii Naţionale feminine. Pe teren s-au întâlnit gazdele de la HCM (vicecampioană naţională en-titre şi proaspătă calificată în grupele Ligii Campionilor) şi HCM Râmnicu Vâlcea, echipă încropită în urmă cu numai două luni, atunci când autorităţile de la poalele dealului Capela, în frunte cu edilul Ion Gigi Matei, au depus toate eforturile pentru ca handbalul de performanţă din judeţul nostru să nu dispară, iar legendara Oltchim să aibă un succesor în formaţia pregătită de antrenoarele Maria Török-Duca, Mia Rădoi şi Ildiko Kerekeş-Barbu.

Deşi porneau cu şanse minime în jocul de astăzi, dată fiind valoarea şi experienţa ce cântăreşte greu în favoarea vicecampioanelor de la Baia Mare (acolo unde evoluează mai multe foste galactice de la Oltchim), tinerele handbaliste din Râmnicu Vâlcea au reuşit să se ridice la înălţimea aşteptărilor celor trei antrenoare pe parcursul primei reprize, ţinând piept redutabilei grupări din Baia Mare, pregătită de antrenorul Constantin Buceschi. Băimărenele au început tare jocul, conducând cu 4-0 în primele minute ale întâlnirii, însă s-au văzut repede egalate, tabela indicând 5-5 în minutul 13. Ofensiva gazdelor a continuat, maramureşencele instalându-se din nou la conducerea partidei în minutul 17 (scor 9-7), însă vâlcencele au reuşit încă o dată să revină în joc, Amelia Busuioceanu şi Irina Lazarin dând semnalul revenirii pentru un nou rezultat de egalitate, consemnat în minutul 20 (scor 10-10). Finalul primei reprize a fost destul de echilibrat, gazdele reuşind „la mustaţă” să intre cu un mic avantaj la pauză, scor 15-13.

Un „scurtcircuit” de 20 de minute a curmat toate speranţele vâlcencelor pentru obţinerea unui rezultat pozitiv

Imediat după revenirea de la vestiare, handbalistele din Râmnicu Vâlcea au oferit senzaţia că doresc şi, mai ales, pot să se lupte cu Baia Mare de la egal la egal, ele înscriind la prima fază de la reluarea jocului. Însă, din nefericire, începând cu minutul 51, în angrenajul elevelor Mariei Török-Duca s-a produs un „declic” total, neaşteptat şi prelungit pe o perioadă de timp extrem de importantă în ecuaţia unei partide de handbal, nu mai puţin de 20 de minute! În acest interval, vâlcencele nu au izbutit să marcheze nici măcar un gol, în timp ce gazdele şi-au „făcut de cap” prin defensiva râmnicenelor, punctând de unsprezece ori şi stabilind practic numele echipei învingătoare. Elevele Mariei Török-Duca s-au trezit într-un final din profunda letargie în care căzuseră, aceeaşi Amelia Busuioceanu trecându-şi numele pe lista marcatoarele după ce a transformat o lovitură de la 7 metri, în minutul 51, atunci când gazdele conduceau cu 26-15. Deşi nu a mai contat în ecuaţia partidei, gazdele securizându-şi victoria în primele douăzeci de minute ale părţii secunde, finalul partidei a fost, asemenea finalului primei părţi, destul de echilibrat, găsindu-le pe municipalele din Râmnicu Vâlcea presând în ofensivă. Rezultatele s-au văzut şi pe tabela de marcaj, oltencele păstrând ecartul de scor în faţa gazdelor până la final, Baia Mare impunându-se cu 34-22 într-un joc în care şi-a reconfirmat statutul de favorită la câştigarea sezonului curent din Liga Naţională.

Succesul cu Vâlcea le aduce pe maramureşence în vârful clasamentului

În urma victoriei obţinută în partida din etapa a II-a a Ligii Naţionale feminine, HCM Baia Mare acumulează şase puncte (reamintim, din acest sezon, o victorie obţinută într-un meci de handbal valorează trei puncte şi nu două, aşa cum se întâmpla până în prezent!) şi urcă pe prima poziţie a clasamentului, depăşind la golaveraj formaţiile Corona Braşov şi HCM Roman. În schimb, pentru HCM Râmnicu Vâlcea, situaţia se anunţă foarte delicată, municipalele gravitând undeva în subsolul clasamentului, fără nici măcar un punct acumulat după primele două runde.

Sâmbătă urmează un alt meci greu pentru HCM

După partida de la Baia Mare, râmnicenele trebuie să revină rapid acasă pentru că, nu mai departe de sâmbătă, vor avea de susţinut alt joc dificil, în compania unei formaţii totuşi mai accesibilă decât Baia Mare, CSM Bucureşti. Întâlnirea dintre cele două grupări susţinute de municipalităţile oraşelor din care provin va conta pentru etapa a III-a a Ligii Naţionale şi se va disputa în Sala Sporturilor „Traian” din Râmnicu Vâlcea, cu începere de la ora 11.00.

4.CSM Cetate Deva       2        1        0        1        62-53          3p

5.HC Brăila                   2        1        0        1        44-40          3p

6.CSM Bucureşti           2        1        0        1        50-47          3p

7.U. Jolidon Cluj            2        1        0        1        49-48          3p

8.CSM Ploieşti              2        1        0        1        46-58          3p

9.HC Zalău                  2        0        1        1        46-47          1p

10.SCM Craiova            2        0        1        1        51-61          1p

11.HCM Rm. Vâlcea       2        0        0        2        44-59          0p

12.Neptun Constanţa     2        0        0        2        44-61          0p