Vâlcea, răpusă pe propriul teren de Universitatea Craiova

• echipa lui Mititelu s-a calificat în 16-imile Cupei României după ce a trecut de CSM cu 2-1

Astăzi, stadionul „Municipal” din Râmnicu Vâlcea a găzduit întâlnirea dintre CSM şi FC Universitatea Craiova, contând pentru turul V al Cupei României la fotbal. După o primă repriză încheiată la egalitate (scor 0-0), oaspeţii de la Turnu Severin au început mai bine repriza secundă, iar în minutul 57 au deschis scorul prin Ionuţ Mîrzeanu. De un sfert de oră au avut nevoie municipalii lui Claudiu Niculescu pentru a oferi replica „juveţilor” antrenaţi de Nicolo Napoli, Codruţ Lircă egalând după ce a transformat o lovitură de la unsprezece metri. Chiar dacă după aspectul desfăşurării „ostilităţilor” partida ar fi trebuit să aibă nevoie de prelungiri pentru a-şi decide învingătoarea, jucătorii de la FC Universitatea Craiova au reuşit să dea lovitura pe final, iar Robert Săceanu a speculat o eroare apărută în defensiva râmnicenilor, marcând golul care avea să o califice în turul următor pe Universitatea finanţată de Adrian Mititelu (prezent în tribunele stadionului din Râmnicu Vâlcea, aspru huiduit de cei aproximativ 150 de suporteri veniţi de la Craiova/Severin, dar şi de către o parte a celor vâlceni).

În urma acestei înfrângeri, CSM Râmnicu Vâlcea a părăsit Cupa României, gruparea din Zăvoi urmând să susţină partide doar în cadrul campionatului Seriei Vest din liga secundă. Următoarea întâlnire a municipalilor cu publicul din Zăvoi va avea loc sâmbătă, cu începere de la ora 11.00, când la Vâlcea va sosi FC Bihor Oradea, meciul urmând să conteze pentru etapa a II-a din campionat.