Vâlcea, la un pas să dea lovitura pe terenul Zalăului

• HC Zalău – HCM Râmnicu Vâlcea 25-25 (15-15 la pauză)

Într-un meci disputat astăzi, contând pentru etapa a XVI-a din cadrul Ligii Naţionale de handbal feminin, jucătoarele de la HC Municipal Râmnicu Vâlcea au trecut de puţin pe lângă obţinerea primului succes din acest sezon. Muştruluite zdravăn de antrenoarea Simona Gogârlă după ultimele eşecuri, handbalistele vâlcence s-au concentrat mult mai bine în jocul de astăzi şi au demonstrat că se pot lupta de la egal la egal cu o formaţie ce îşi propune să ajungă în cupele europene. Deşi gazdele porneau cu prima şansă la victorie, municipalele s-au ţinut „scai” de adversare, iar pe parcursul primei reprize diferenţa maximă de scor a fost de cel mult două goluri, pe rând, în favoarea fiecăreia dintre cele două echipe. Scorul consemnat la pauza întâlnirii a fost unul de egalitate, 15-15.

După revenirea de la vestiare, sălăjencele pregătite de antrenorul Gheorghe Tadici au părut mai determinate şi au luat cu asalt poarta vâlcencelor, tabela indicând, în minutul 33, trei goluri în favoarea gazdelor (scor 18-15). Clara Vădineanu şi Ramona Constantinescu au produs însă minuni în ofensiva formaţiei râmnicene, scorul consemnat la mijlocul reprizei secunde fiind, din nou, unul de egalitate (20-20). Irina Lazarin şi Janina Luca au dat mari emoţii gazdelor, făcând ca Vâlcea să deţină un avans de două goluri (scor 23-21) în minutul 53. Gazdele au revenit însă rapid şi, ajutate de maniera de arbitraj favorabilă, au făcut ca, în minutul 59, tabela să indice iarăşi un rezultat de egalitate, scor 24-24. De menţionat şi faptul că în aceste minute, foarmaţia vâlceană s-a aflat de mai multe ori în inferioritate numerică. Ultimul minut a fost extrem de intens disputat. Clara Vădineanu a marcat, din nou, pentru Vâlcea, iar Zalăul a trecut prin furcile caudine ale unei eventuale înfrângeri, pe propriul teren, tocmai în faţa ultimei clasate. Din păcate pentru Simona Gogârlă&Co., cu numai câteva zeci de secunde înaintea gongului final, Trif de la gazde a marcat golul prin care a stabilit şi scorul final, 25-25.

Vâlcea rămâne ultima în clasament, dar perspective de mai bine există

În urma rezultatului de egalitate obţinut din deplasarea de la Zalău, HC Municipal Râmnicu Vâlcea mai acumulează un punct foarte preţios, în primul rând pentru moralul handbalistelor, ajungând la un total de trei. Acest punct este primul obţinut în acest sezon în deplasare. Precedentele două au fost câştigate, pe propriul teren, în compania echipelor Dunărea Brăila şi CSM Cetate Deva. Astfel, deşi echipa Primăriei din Râmnicu Vâlcea rămâne ultima în clasamentul Ligii Naţionale, urmând să se lupte în play-out pentru evitarea retrogradării, evoluţiile tot mai bune din ultimele meciuri oferă speranţe oficialilor vâlceni pentru atingerea obiectivului şi menţinerea între cele mai valoroase echipe ale ţării.