Vâlcea a obţinut prima victorie în deplasare din acest sezon

• FC Bihor Oradea – CSM Râmnicu Vâlcea 0-1 (Negruţ ’80)

La nici două zile trecute de la momentul în care oficialii clubului din Zăvoi anunţau că, fără implicarea autorităţilor locale şi judeţene, CS Municipal ar putea intra în insolvabilitate, iar fotbaliştii riscă să nu mai primească salariile, elevii lui Claudiu Niculescu au reuşit cel mai bun meci în deplasare din acest sezon. Vâlcenii au evoluat sâmbătă, la Oradea, în compania gazdelor de la FC Bihor, formaţie care nu a strălucit până acum, dar s-a dovedit o „nucă” tare pe teren propriu.

De la agonie la extaz… cu Negruţ în rol de salvator

Prima repriză de la Oradea nu s-a deosebit cu nimic de nota obişnuită a vâlcenilor în meciurile din deplasare. Gazdele şi-au creat ocazii mai numeroase şi, mai ales, mai periculoase, iar coşmarul deplasărilor părea că va ajunge la un nou episod. Plasa porţii lui Matache putea fi în două rânduri „scuturată” de baloanele expediate de către fotbaliştii bihoreni pe parcursul primei reprize. Mai întâi, chiar în debutul partidei (minutul 8), fundaşul Cătălin Pârvulescu a respins in-extremis un balon, chiar de pe linia porţii vâlcene. Apoi, în minutul 35, „glonţul” a trecut din nou pe lângă capetele vâlcenilor, mingea trimisă de orădeanul Popa, de la peste 30 de metri, ducându-se milimetric pe lângă buturile lui Matache, la o nouă fază în care portarul grupării râmnicene era bătut.

Pauza s-a dovedit un sfetnic bun pentru Claudiu Niculescu şi fotbaliştii săi. După revenirea de la „cabine”, aceştia au arătat mai multă determinare în joc şi dorinţă de a câştiga cele trei puncte. Misiunea vâlcenilor a devenit şi mai facilă după minutul 58, atunci când gazdele au rămas în zece oameni, Raymond Lucaks fiind eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene. Municipalii s-au instalat din acel moment la cârma „ostilităţilor”, Niculescu riscând toţi „aşii din mânecă” pe faza ofensivă, tehnicianul formaţiei râmnicene efectuând toate schimbările cu aproape o jumătate de oră înaintea expirării timpului regulamentar de joc. Tactica gândită de fostul dinamovist a dat roade, iar minutul 80 s-a dovedit cel norocos. Tânărul atacant Sergiu Negruţ a reuşit deschiderea scorului după un corner executat din flancul stâng al ofensivei vâlcene. Negruţ a primit balonul în interiorul careului mare, poziţie centrală, la aproximativ 14 metri distanţă de poarta gazdelor. Profitând de faptul că portarul Smaranda era „mascat” de proprii coechipieri, el a trimis balonul în forţă, la „firul ierbii”, acesta oprindu-se în „aţele” bihorenilor. Finalul întâlnirii nu a mai adus nimic notabil. Vâlcenii au ştiut să conserve avantajul minim, situaţie care le-a adus un binemeritat prim succes în deplasare.

Salt în clasament

Dacă înaintea jocului de la Oradea, CSM ocupa poziţia a treia în clasament (21 puncte), la patru „lungimi” în urma liderului CS Universitatea Craiova şi două faţă de ocupanta poziţiei secunde, Gloria Bistriţa, cele trei puncte câştigate la FC Bihor au permis formaţiei vâlcene să avanseze un loc. Astfel, profitând şi de eşecul surprinzător al Bistriţei la Motru, CSM a făcut „rocada” cu formaţia din nordul ţării, Vâlcea ocupând acum poziţia a doua (24 puncte), iar Bistriţa aflându-se pe ultima treaptă a podiumului (23 puncte).

Derby „alb” în Bănie

Etapa a XIII-a din Seria Vest a ligii secunde de fotbal a adus „confruntarea titanilor” din Craiova, cele două Universităţi fiind puse faţă în faţă pe Stadionul „Ion Oblemenco”. Chiar dacă nervii din jurul acestui meci au fost foarte mulţi, iar suporterii până mai ieri ca fraţii s-au înjurat ca la uşa cortului, fotbalul oferit de cei care au intrat pe teren a tins dramatic spre zero. Cele două echipe s-au încurcat reciproc, meciul încheindu-se cu o remiză fără goluri marcate.

11. UT Arad                 13      2        4        7        8-17  10p

12.Minerul Motru           13      2        1        10      11-17 7p

*primele şase locuri asigură prezenţa în play-off
______________________________________________________________________________

LIVE TEXT

Echipele de start

CSM Râmnicu Vâlcea: Matache – Deaconescu, Pârvulescu, I. Stoica (C), Briceag – Cataramă, Bărbulescu, Geantă, Cârstoiu – Negruţ, Arnăutu. Antrenor: Claudiu Niculescu.

FC Bihor Oradea: Smaranda – Mihuţ, Letan, Lazăr (C), Lupu – Bic, Achim, Popa, Sfârlea – Pop, Lukacs. Antrenor: Gheorghe Ghiţ.

Arbitri: Horaţiu Feşnic (Cluj Napoca) – la centru; Alexandru Cerei şi Ionuţ Cîmpeanu (ambii din Cluj Napoca) – asistenţi.

Min 1: A început meciul

Min 4: Fotbaliştii celor două echipe joacă prudent, tatonându-se la mijlocul terenului.

Min 6: FC Bihor are un prim atac mai periclos.

Min 10: Orădenii se apropie din nou periculos de buturile lui Matache.

Min 12: Lovitură liberă pentru FC Bihor. Zidul celor de la CSM respinge cu dificultate.

Min 19: Vâlcenii se apropie periculos de poarta adversă. Scorul rămâne 0-0.

Min 24: Orădenii continuă să rămână la conducerea ostilităţilor şi urcă în repetate rânduri în apropierea careului râmnicean.

Min 27: Raymond Lukacs de la FC Bihor primeşte cartonaş galben pentru un fault comis la mijlocul terenului.

Min 29: Mare ocazie pentru FC Bihor: Achim trimite balonul cu capul, de la numai câţiva metri, de puţin peste transversala porţii apărate de Matache.

Min 31: Corner pentru CSM. Acţiunea rămâne fără rezultat.

Min 32: Valentin Bărbulescu de la CSM este avertizat cu cartonaş galben.

Min 34: Lovitură liberă pentru FC Bihor. Lazăr trimite imprecis.

Min 37: Popa de la gazde a şutat periculos de la mare distanţă, Matache s-a întins şi a scos cu greu balonul de sub transversală.

Min 39: Încă un cartonaş galben în tabăra celor de la Bihor: a fost avertizat Mihuţ.

Min 45: Lovitură liberă pentru CSM, de la limita careului mare bihorean, poziţie centrală. Cataramă a executat în forţă, însă de puţin pe lângă poarta gazdelor.

FINALUL PRIMEI REPRIZE: Fotbaliştii de la FC Bihor Oradea şi CSM Râmnicu Vâlcea au intrat la „cabine” cu acelaşi rezultat consemnat şi la primul fluier al arbitrului, scor 0-0.

Min 46: A început repriza secundă. Claudiu Niculescu a efectuat prima schimbare la CSM: Ovidiu Popescu i-a luat locul lui Valentin Bărbulescu.

Min 49: Lovitură liberă pentru CSM, din flancul stâng al ofensivei. Cataramă centrează, însă defensiva gazdelor respinge.

Min 50: Cea mai mare ocazie a meciului! Acelaşi Catarmă şutează periculos de la 22 metri distanţă de buturile lui Smaranda. Balonul îl depăşeşte pe portarul gazdelor, însă nu intră în poartă, lovindu-se de bară!

Min 55: Vâlcenii rămân în continuare mai prezenţi în jumătatea adversă de teren.

Min 58: Gazdele rămân în inferioritate numerică, Raymond Lukacs a primit cel de-al doilea cartonaş galben.

Min 60: Prima schimbare la Oradea. Hadăr a intrat în locul lui Mihuţ.

Min 61: A doua schimbare la CSM. Iancu a intrat în locul lui Arnăutu.

Min 63: Ocazie pentru Bihor. Popa a şutat pe lângă poarta lui Matache de la 25 metri.

Min 64: Claudiu Niculescu riscă şi efectuează ultima schimbare la CSM: Stoica intră în locul lui Cataramă.

Min 71: Geantă urcă periculos în apropierea careului bihorenilor, însă centrează defectuos şi faza se stinge.

Min 77: Briceag de la CSM şutează pe lângă poarta lui Smaranda

Min 80: GOOOL CSM! Sergiu Negruţ a marcat cu un şut puternic, balonul trimis năpraznic de la aproximativ 14 metri ducându-se în plasa porţii gazdelor.

Min 90: De la margine s-au arătat patru minute de prelungiri.

Min 94: FINAL DE MECI! Vâlcea câştigă primul meci din acest sezon în deplasare. Cu cele trei puncte acumulate astăzi, CSM urcă pe locul al doilea în clasament!