Tricolorele au răpus „Furia roja”

• România – Spania 31-26

• Cristina Neagu a fost cea mai importantă marcatoare a partidei

Handbalistele pregătite de Gheorghe Tadici au câştigat duminică primul meci disputat în cadrul Grupei a II-a principală a Campionatului European găzduit de Serbia. „Galacticele” de la Oltchim au dus greul pentru echipa naţională, toate cele şase marcatoare ale României în partida susţinută împotriva ibericelor provenind de la campioana internă. Prima repriză a fost mult mai echilibrată, cele două formaţii păstrând în majoritatea timpului regulamentar de joc diferenţe mici de scor între ele. Tricolorele au intrat la „cabine” cu un mic avantaj, tabela indicând 15-12 în favoarea fetelor noastre.

Elevele lui Gheorghe Tadici au dominat copios în prima parte a reprizei secunde, ele securizându-şi victoria încă din minutul 50, atunci când aveau un avantaj de zece goluri. Cu 7 reuşite, Cristina Neagu a fost cea mai bună marcatoare a întâlnirii, handbalista Oltchimului reamintindu-ne faptul că, în urmă cu numai doi ani, ea a fost declarată cea mai valoroasă jucătoare din lume. Au mai punctat pentru România: Adriana Nechita 6 goluri, Iulia Curea 6, Aurelia Brădeanu 5, Adina Meiroşu 4 şi Ionela Stanca 3.

Cu acest succes, România acumulează trei puncte în clasamentul Grupei a II-a principală şi păstrează şanse reale pentru calificarea în semifinalele Campionatului European. Următorul meci al tricolorelor va avea loc mâine, 11 decembrie (cu începere de la ora 21.15), împotriva Ungariei.