Seria ghinioanelor continuă pentru HCM!

• vâlcencele au reuşit o primă repriză foarte bună în faţa Coronei, dar au pierdut până la final 21-24 (12-11 la pauză) • încă o dată, arbitrii s-au „dat în spectacol” şi au dezavantajat echipa râmniceană chiar pe propriul teren

Sâmbătă, în Sala Sporturilor „Traian” din Râmnicu Vâlcea, Handbal Club Municipal a primit vizita echipei clasată pe locul secund în Liga Naţională feminină, Corona Braşov. Meciul, contând pentru etapa a XVII-a, s-a dovedit, aşa cum se anticipa, destul de dificil pentru jucătoarele pregătite de Simona Gogârlă. Totuşi, cu mult curaj, vâlcencele s-au descurcat de minune pe parcursul primei reprize, reuşind să facă faţă cu brio unei pretendente la câştigarea titlului de campioană. Municipalele au fost agresive, s-au mişcat bine în teren, iar la finalul primei reprize, rezultatul le era favorabil, tabela indicând 12-11 în favoarea lor.

Un spectator prea „vocal” a fost evacuat din tribune

Totuşi, diferenţa de scor putea fi şi mai mare dacă cei doi arbitri din Craiova (Gorina şi Melencu) nu ar fi tratat cel puţin dubios câteva faze de pe parcursul primei părţi. Astfel, ei au oprit de două ori formaţia vâlceană de pe contraatacuri promiţătoare, au acordat cu mare lejeritate câteva lovituri de la şapte metri în favoarea braşovencelor şi au ezitat să elimine handbaliste de la Corona atunci când situaţia probabil o impunea. Spectatorii vâlceni prezenţi în număr mare în tribunele arenei „Traian”, cel puţin 300, nu au ezitat să îi taxeze verbal pe cei doi cavaleri ai fluierului. Unul dintre pătimaşii suporteri vâlceni a avut chiar de suferit de pe urma intensităţii cu care a trăit jocul, oficialii partidei cerând oamenilor de ordine evacuarea acestuia din tribune. Fanul nu s-a lăsat prea uşor înduplecat, însă, în cele din urmă, a fost convins să se mute într-un loc mai „retras”.

Jocul vâlcencelor s-a „tăiat” în repriza a doua

Prestaţia foarte bună a grupării municipale de pe parcursul primei părţi nu s-a mai repetat în actul secund. Elevele Simonei Gogârlă au suferit mult în defensivă, „ghiulelele” Aureliei Brădeanu&Co. perforând tot mai des poarta vâlceană. În plus, nici atacul nu a funcţionat prea bine, în pofida eforturilor uriaşe depuse de unele dintre municipale. Chiar dacă s-au sacrificat mult, luptând până la ultima picătură de energie, Janina Luca – autoare a 6 goluri, Roxana Cherăscu – 4 goluri, Clara Vădineanu – 3 goluri, Ramona Constantinescu – 3 goluri, Florentina Craiu – 3 goluri şi Bojana Mitrovic – 2 goluri nu au reuşit să se mai ridice la înălţimea valorii şi experienţei braşovencelor. Corona s-a impus, la final, cu scorul de 24-21, braşovencele adjudecându-şi, probabil mai greu decât se aşteptau, o victorie pe terenul ultimei clasate.

Pentru HCM Râmnicu Vâlcea, următorul meci oficial va avea loc miercuri, în Bănie. Echipa pregătită de antrenoarea Simona Gogârlă se va duela atunci, în cadrul rundei a XVIII-a, cu SCM Craiova (ocupanta poziţiei a noua în ierarhia Ligii Naţionale, cu 17 puncte).