Se cunosc primele sfert-finaliste!

angola_coreea_de_sud_campionatul_mondial_din_brazilia_2011• Mondialul brazilian a ajuns în fazele eliminatorii directe. Angola a furnizat marea surpriză

Duminică seara au avut loc pri­mele patru partide contând pentru optimile de finală ale C.M. de handbal feminin. Printre cele mai echilibrate due­luri din această etapă ierarhică a com­petiţiei se regăsea disputa dintre Muntenegru şi Spania, sportivele din spaţiul ex-iugoslav pornind ca favorite, conform „calculelor” specialiştilor. Însă, ceea ce s-a jucat la Barueri nu a con­firmat mai deloc ipotezele, iberi­cele impunându-se cu scorul de 23-19 (11-9 a fost scorul pauzei). În alt meci, Rusia şi-a demonstrat încă o dată in­vin­cibilitatea la acest turneu, ea fă­când instrucţie cu revelaţia grupei A de calificare, Islanda: 30-19 (15-12). Nici Norvegia (fostă campioană olimpică şi actuala deţinătoare a titlului European) nu s-a întrebuinţat prea tare împotriva handbalistelor din „ţara lalelelor”, depă­şindu-le clar pe olandeze, 34-22 (15-11). Însă, cel mai spectaculos meci şi totodată singura surpriză a primei zile de optimi a venit de la partida Angola – Coreea de Sud, un adevărat derby între campioanele Africii şi Asiei. Câştig de cauză au avut într-un final reprezentantele continen­tu­lui „negru”, acestea reuşind să se im­­pună la numai un singur gol dife­ren­ţă, scorul pauzei fiind egal: 30-29 (13-13).

Tot duminică, au mai avut loc şi primele meciuri din „Cupa Preşedin­te­lui”, întrecere destinată celor opt naţio­nale care au încheiat calificările pe ultimele două poziţii din fiecare grupă. Rezultatele înregistrate au fost: China – Australia 45-11; Germania – Ka­zakhstan 37-14; Tunisia – Uruguay 34-17 şi Cuba – Argentina 25-20. Formaţiile câştigătoare se vor lupta între ele în următoarele meciuri pentru locurile 17/20, în timp ce învinsele pentru poziţiile 21/24.

Sferturile de finală vor avea loc în data de 14 decembrie, la Sao Paolo. Calendarul, conform căruia se vor disputa acestea, va fi: Rusia – Sue­dia/Franţa; Angola – Danemar­ca/Ja­po­nia; Norvegia – Româ­nia/Croa­ţia; Spania – Brazi­lia/Coasta de Fildeş. Semifina­lele vor avea loc în data de 16 decem­brie, învingătoarele primelor două sferturi urmând să facă pereche între ele, la fel procedând şi câştigă­toarele din sferturile trei şi patru. Ace­eaşi metropolă sud-americană, Sao Paolo, va găzdui de asemenea şi marea finală din data de 18 decembrie!