Războinicii lui Niculescu, învinşi la Satu Mare

• Olimpia s-a impus cu 2 – 1, fundaşul Deaconescu înscriind singurul gol al echipei noastre CS Municipal rămâne pe locul al doilea în clasament

Sâmbătă, cu prilejul etapei a XX-a din Seria Vest a ligii secunde de fotbal, jucătorii de la CS Municipal Râmnicu Vâlcea au susţinut un meci extrem de important pe terenul sătmărenilor de la Olimpia. Aşa cum antrenorul Claudiu Niculescu avertiza încă de miercuri, în cadrul conferinţei de presă susţinută după încheierea partidei cu ASA Târgu Mureş, fotbaliştii de la Satu Mare alcătu­­­iesc un lot extrem de omogen, echipa din nordul ţării fiind redutabilă pe propriul teren. Iar spusele tehnicianului formaţiei vâlcene s-au adeverit în totalitate. Chiar dacă, în meciul tur al campionatului, Vâlcea a „demolat” Olimpia în Zăvoi, câş­ti­­gând la scor de neprezentare, lu­crurile au stat total diferit în jocul de sâmbătă. Motivaţi să prindă play-off-ul, orice punct fiind vital pentru ei, şi încu­ra­jaţi de spectatorii care au venit în număr mare la stadion, sătmărenii au pus multe probleme trupei pregătite de Claudiu Nicu­lescu.

Toate golurile au fost marcate în urma unor lovituri de la colţul terenului

Jucătorii celor două echipe au înce­put destul de indecis partida, ambele grupări fiind temătoare să avanseze prea mult în ofensivă. În urma unei faze ce nu anunţa mare lucru, o lovitură de la colţul terenului, gazdele au reuşit să perforeze poarta vâlcenilor. Era minutul 14 când Gavrilescu, de la colţul terenului, a trimis excelent un balon în careul vâlcenilor. Iuhaş a „pus” fruntea în calea balonului şi, din numai şase-şapte metri, a deviat traiectoria mingii spre poarta vâlcenilor. În pofida opoziţiei unui jucător de la CSM, cu ceva şansă pentru sătmăreni, balonul s-a „încăpăţânat” să treacă linia porţii, arbitrul validând golul. După des­chi­­derea scorului, gazdele au continuat să rămână destul de precaute, rare fiind momentele în care poarta vâlcenilor a fost pusă în pericol. Fotbaliştii lui Nicu­les­cu au ieşit mai mult în ofensivă, Bog­dan Geantă fiind foarte aproape de a restabili egalitatea în minutul 38. Lovitura liberă executată de acesta, de la aproxi­mativ 25 de metri distanţă de buturile adverse, s-a dovedit foarte periculoasă. Mingea expediată de tânărul atacant vâlcean a trecut de puţin peste transver­sala gazdelor. Mai trebuie amintit faptul că, pe parcursul primei reprize, Claudiu Niculescu a apelat la o schimbare destul de timpurie. Este vorba despre rocada dintre Edi Stoica şi Nicola, schimbare produsă în minutul 21. Tehnicianul vâlce­­nilor a efectuat această mutare forţat de împrejurări. Acesta a dorit să îl menajeze pe Edi Stoica, uşor accidentat, în perspectiva partidei capitale pe care CS Municipal o va disputa sâmbăta viitoare în compania Universităţii Craiova.

Alte două goluri marcate după pauză

Chiar dacă Olimpia Satu Mare nu a excelat mai deloc în jocul de sâmbătă, fazele fixe au reprezentat asul din mâneca jucătorilor gazdă. Era minutul 58 când, în urma unui corner executat de această dată din flacul drept de către Bujor, acelaşi Iuhaş a fost omul potrivit la locul potrivit, el reluând decisiv balonul spre poarta vâlcenilor. În urma fazei ce s-a asemănat izbitor celei din care a fost marcat primul gol, Satu Mare a trecut în avantaj de două goluri, situaţie aproape nesperată pentru jucătorii din nordul ţării. Imediat după primirea golului, Niculescu a efectuat şi ultima schimbare, Monel Cârstoiu cedându-i locul lui Danilo da Silva. Mai trebuie menţionat că, la pauza întâlnirii, în angrenajul echipei vâlcene s-a petrecut şi cea de-a doua schimbare. Tot din raţiuni ce ţin de menajarea unui fotbalist important, antrenorul municipa­­­­li­lor a decis ca atacantul de culoare Chris­tian N’Kongue să rămână pe banca de rezerve, locul acestuia fiind luat de către Andrei Creţu.

Iar mutarea gândită de antrenorul Claudiu Niculescu s-a dovedit destul de inspirată, mijlocaşul brazilian da Silva fiind omul cu centrarea la golul vâlcenilor din finalul meciului. Era minutul 86 când, tot în urma unei lovituri de la colţul tere­nului, balonul trimis de brazilianul Danilo a fost reluat de fundaşul Mihai Deaco­nes­cu în plasa porţii sătmărenilor, redu­când diferenţa de pe tabela de marcaj. Chiar dacă golul a fost marcat destul de târziu, cu numai câteva minute înaintea expirării timpului regulamentar de joc, vâlcenii au încercat să forţeze egalarea în ultimele momente ale întâlnirii. Din păcate, municipalilor le-a fost destul de greu să mai deschidă o dată „carapacea” în care s-au închis gazdele, sătmărenii blocându-se în defensivă în ultimele minute. Deşi perspectiva smulgerii in-ex­tre­mis a unui punct de pe terenul Olim­piei a fost destul de îmbucurătoare, din nefericire pentru vâlceni, tentativa nu s-a soldat cu un succes. Olimpia a fost echipa ce a avut în cele din urmă câştig de cauză, sătmărenii acumulând trei punc­te preţioase în lupta pentru acce­derea în play-off-ul Seriei Vest.

CSM s-a calificat matematic în play-off

Deşi meciul de la Satu Mare s-a în­che­iat cu un eşec pentru formaţia râm­­ni­ceană, oficialii clubului tot se pot bucura de îndeplinirea parţială a obiectivului propus pentru acest sezon. Aşa cum se cunoaşte, conducerea clubului a stabilit ca CS Municipal să atace promovarea în prima ligă naţională. Însă, până la obţine­rea promovării, toate aspirantele la onoarea ce revine unei echipe ce promo­­vează în Liga I trebuie să treacă prin „furcile caudine” ale play-off-ului. În acest mini-campionat se vor întrece primele şase clasate la finalul sezonului regulat, după clasicul sistem tur-retur. Chiar dacă au mai rămas de disputat încă două runde, fotbaliştii de la CSM sunt deja siguri de calificarea în play-off, ei având culoarul deschis pentru atacarea promo­vă­rii. În urma victoriei obţinute în faţa vâlcenilor, sătmărenii de la Olimpia au revenit în „zona” selectă a primelor şase clasate. Interesant de remarcat este şi faptul că, dacă municipalii s-ar fi impus pe terenul Olimpiei sau ar fi încheiat me­ciul fie şi la egalitate, gruparea din nordul ţării ar fi fost trimisă în afara primelor şase poziţii. În aceste condiţii, punctele acumulate de vâlceni în turul campio­na­tu­lui, când s-au impus în faţa sătmă­re­nilor cu scorul de 3-0, nu ar mai fi contat.

Conform configuraţiei actuale a jumătăţii superioare a ierarhiei Seriei Vest, CSM are câte o victorie (pe teren propriu), dar şi câte o înfrângere (în deplasare) cu trei dintre cele cinci echipe care ocupă poziţii ce tremit în play-off, în acest caz fiind vorba despre cluburile Metalul Reşiţa, ASA Târgu Mureş şi Olimpia Satu Mare. De asemenea, CSM are patru puncte acumulate cu FC Olt Slatina, victorie acasă şi remiză în deplasare. În plus, spre deosebire de alte echipe, vâlcenii mai au de disputat un joc în care eventualele puncte obţinute se vor contabiliza în clasa­­mentul general al play-off-ului. Facem referire la întâlnirea programată la finalul acestei săptămâni, mai exact în data de 5 aprilie, când CSM va întâlni CS Univer­sitatea Craiova pe Stadionul „Municipal” din Parcul Zăvoi. În tur, echipa Primăriei din Craiova s-a impus, pe propriul teren, în faţa formaţiei râmnicene.

Vâlcenii pot intra cu 16 puncte în play-off

Cu două etape înaintea finalului sezonului regulat, CS Municipal a acu­mulat 13 puncte în clasamentul play-off-ului. Echipa vâlceană are însă posibi­litatea de a se apropia de primele două clasate în această ierarhie provi­zorie, ASA Târgu Mureş şi CS Universitatea Craiova. Gruparea râmniceană poate intra în play-off cu o „zestre” de 16 punc­te, însă numai în eventualitatea în care ele­vii lui Claudiu Niculescu se vor im­pune sâmbătă cu CSU. În ultima rundă, CSM va evolua la Motru, în compania „lanternei” Minerul. Indiferent de rezul­tatul acelei partide, vâlcenii nu vor putea acumula noi puncte în clasamentul play-off-ului.

Alte două jocuri până la finalul sezonului normal

După jocul din week-end cu Olimpia Satu Mare, fotbaliştii vâlceni vor mai disputa alte două partide contând pentru sezonul regulat (înaintea începerii play-off-ului).

Programul acestora este următorul: CSM Rm. Vâlcea – CS U. Craiova (5 aprilie); Minerul Motru – CSM Rm. Vâlcea (12 aprilie).

11. UT Arad1946914-2318p

12.Minerul Motru20231513-379p