Oltchim a câştigat primul amical împotriva naţionalei României

• Jakob Vestergaard l-a învins din nou pe Gheorghe Tadici

Joi, Sala Sporturilor „Traian” din Râmnicu Vâlcea a găzduit prima partidă amicală aflată în calendarul de pregătire al naţionalei de handbal feminin pentru Trofeul Carpaţi (Oradea, 5-7 octombrie). Selecţionerul Gheorghe Tadici a ales să înceapă pregătirea elevelor sale cu două partide în compania campioanei României, CS Oltchim – prima dintre ele având loc joi, cea de-a doua fiind programată vineri, 28 septembrie, începând cu ora 11.00.

Primul joc dintre cele două formaţii a stat sub semnul echilibrului pe aproape toată durata sa, desprinderea chimistelor producându-se abia în ultimele cinci minute ale partidei. Cu o formulă nouă la naţională, Gheorghe Tadici aflându-se încă în perioada de „optimizare” a echipei, tricolorele nu au strălucit prea tare în faţa campioanelor României. Însă, chiar şi aşa, selecţionerul tot a avut câţiva aşi în mânecă, ce au permis formaţiei sale să reziste în joc, cele mai importante marcatoare ale naţionalei fiind tocmai două sportive legitimate la Oltchim, Oana Manea şi Adina Meiroşu. La finele unui meci foarte strâns, pe parcursul căruia niciuna dintre cele două formaţii nu s-a putut distanţa la mai mult de trei-patru goluri, Oltchimul s-a dovedit echipa mai omogenă, handbalistele pregătite de Jakob Vestergaard impunându-se în faţa celor antrenate de Gheorghe Tadici, cu scorul de 25-23 (10-11 la pauză). Astfel, tehnicianul danez de pe banca Oltchimului bifează un nou succes în faţa lui Gheorghe Tadici după cel obţinut în campionat, cu prilejul partidei dintre HC Zalău şi CS Oltchim.

Au marcat pentru Oltchim: Katarina Bulatovic 9 goluri, Iulia Curea 4, Ekaterina Vetkova 3, Marija Jovanovic 2, Aurelia Brădeanu 2, Iulia Managarova 2, Ionela Stanca 2, Alexandrina Barbosa 1.

Au marcat pentru echipa naţională: Oana Manea 6 goluri, Adina Meiroşu 5, Aneta Pîrvuţ 3, Nicoleta Dincă 2, Crina Pintea 2, Daniela Băbeanu 2, Melinda Geiger 2, Clara Vădineanu 1.