O nouă înfrângere „marca” HCM

• elevele Simonei Gogârlă au condus la pauza meciului de la Brăila (scor 13-12), dar au pierdut până la final (scor 26-28)

Astăzi, în etapa cu numărul douăzeci din Liga Naţională feminină, handbalistele de la HC Municipal Râmnicu Vâlcea au evoluat la Brăila, în compania uneia dintre cele mai puternice formaţii din campionatul românesc, HC Dunărea. Diferenţa mare de puncte ce separă cele două echipe în clasament nu s-a făcut prea mult simţită în evoluţia „ostilităţilor” de pe teren. Vâlcencele s-au descurcat destul de bine pe parcursul primei reprize, scorul înregistrat la pauza întâlnirii fiind favorabil elevelor Simonei Gogârlă, scor 13-12.

Minunea nu a ţinut însă până la finalul întâlnirii. Asemenea multor alte jocuri, vâlcencele au „picat” în partea secundă, iar toată munca din prima repriză s-a năruit. Deşi au fost „în cărţi” pentru un rezultat pozitiv până în ultimele minute ale întâlnirii, municipalele s-au văzut nevoite să părăsească încă o dată suprafaţa de joc cu capul plecat. Brăila a triumfat destul de greu în faţa „lanternei roşii”, scor 28-26.

În urma eşecului suferit la Brăila, HC Municipal Râmnicu Vâlcea rămâne pe ultimul loc în clasament, la mare distanţă de echipele clasate pe poziţiile imediat următoare, cu numai trei puncte acumulate. În ultimele două etape ale sezonului regulat din Liga Naţională, HCM va evolua în compania formaţiilor Universitatea Neptun Constanţa (pe 8 martie, în Râmnicu Vâlcea) şi CSM Cetate Deva (pe 15 martie, în deplasare). Meciurile din play-out-ul campionatului se vor disputa pe parcursul lunii mai, atunci când HCM va încerca să atingă obiectivul propus pentru acest sezon, evitarea retrogradării.