Naţionala de Tineret a României a ratat calificarea în semifinalele Mondialului din Croaţia

• vâlceanca Nicoleta Safta a marcat un singur gol pentru echipa noastră

Succesul din optimile CM de handbal feminin din Croaţia, în faţa Portugaliei (scor 25-21), a asigurat echipei de tineret a ţării noastre prezenţa între cele mai bune opt reprezentative ale lumii. Din păcate, în sferturile de finală ale întrecerii, sorţii au scos în calea fetelor pregătite de Popa Seviştean una dintre cele mai puternice echipe prezente la turneul final. Este vorba despre selecţionata Coreei de Sud. Româncele s-au plecat în faţa adversarelor din sferturi, asiaticele impunându-se fără probleme pe parcursul meciului disputat miercuri. Acestea au „tranşat” soarta întâlnirii încă de la pauză, atunci când conduceau cu un categoric 20-12. Pe parcursul reprizei secunde, „tricolorele mici” au încercat o revenire de senzaţie. S-au apropiat la patru-cinci goluri de adversare, însă coreencele au fost de netrecut, echipa asiatică impunându-se la nouă goluri diferenţă, scor final 36-27. În urma acestei înfrângeri, pentru echipa noastră mai rămâne doar miza locului cinci. Meciurile pentru ocuparea acestei poziţii onorabile, ţinând cont că este vorba despre un campionat mondial, vor avea loc zilele acestea.

Din nefericire, în disputa cu aprigele coreence, nici vâlceanca Nicoleta Safta (foto) nu a mai strălucit, aşa cum o făcuse în meciurile din grupe şi optimi. Handbalista de numai 18 ani, descoperită de antrenoarea Nicoleta Lazăr, a evoluat destul de puţin şi a marcat o singură dată în poarta asiaticelor.