Municipalii lui Niculescu au pierdut ultimul amical

• CSM Râmnicu Vâlcea – FC Olt Slatina 0-1

Sâmbătă, pe stadionul din Parcul Zăvoi, jucătorii de la CSM Râmnicu Vâlcea au susţinut ultimul meci de verificare înaintea reluării campionatului din Seria Vest a ligii secunde de fotbal. Adversarii elevilor lui Claudiu Niculescu au fost slătinenii de la FC Olt, echipă colegă de serie cu CSM. În cele două meciuri oficiale (tur-retur) pe care vâlcenii le-au disputat deja în compania oltenilor, echipa noastră a ieşit în avantaj. Partida de la Slatina s-a încheiat cu un rezultat de egalitate (scor 0-0), în timp ce, la Râmnicu Vâlcea, rezultatul a fost favorabil gazdelor (scor 1-0).

Totuşi, în ultimul meci, cel disputat sâmbătă, fotbaliştii din judeţul Olt au avut câştig de cauză, elevii lui Dan Oprescu impunându-se destul de greu, scor 1-0. Uni­cul gol al întâlnirii amicale a fost reuşit de fundaşul Marian Anghelina, pe par­cursul reprizei secunde. Aceasta a mar­cat, în preajma minutului 55, dintr-o lovi­tură liberă din afara careului mare râm­ni­cean. Meciul a fost unul destul de aprig disputat, a avut „nerv”, chiar dacă fazele de poartă au apărut ceva mai greu. Arbitrul de centru al întâlnirii, vâlceanca Iuliana Demtrescu, a apelat la „buzu­na­rul” cu cartonaşe pentru a mai stăvili ela­nul orgolioşilor jucători. Astfel, deşi a fost vor­ba doar despre un meci amical, ulti­mul pentru ambele formaţii înaintea re­luă­rii campionatului, mai mulţi jucători au văzut cartonaşul galben, Pavel de la oaspeţi primind chiar unul de culoare roşie.

Danilo a debutat pentru CSM

Din tabăra vâlceană, s-au făcut re­marcaţi, în acest ultim amical, N’Kongue şi Geantă, ambii în faza ofensivă, dar şi portarul Matache. Fostul dinamovist a prins o formă de zile mari, parând câteva mingi destul de dificile. De asemenea, mai trebuie remarcată prestaţia brazi­lianului de 25 de ani, Danilo da Silva. Acesta a evoluat în comparti­mentul de mijloc, „filtrând” destul de bine câteva baloane pe care le-a trimis ulterior colegilor săi din avanposturi.

Pentru meciul cu FC Olt Slatina, antrenorul Claudiu Niculescu a folosit următoarea distribuţie de start: Matache – Samson, Pârvulescu, Stoica, Briceag – Popescu, Da Silva, Popa – Geantă, N’Kongue, Creţu. După pauză, pentru CSM au mai evoluat: Todea, Cârstoiu, Deaconescu, Codin şi Dumitraşcu.

Niculescu: „Toate echipele sunt mai puternice decât în prima parte”

Chiar dacă fotbaliştii săi au pierdut ultimul meci, antrenorul Claudiu Nicu­lescu spune că aceştia vor avea o altă determinare în jocurile oficiale din campionat. Tehnicianul  de la CSM a mai precizat că echipa pe care o antrenează este pregătită să se dueleze cu orice adversar pentru a-şi îndeplini obiectivul trasat în acest sezon, promovarea în Liga I. „Va fi greu în returul campiona­tului, dar am încredere că vom putea realiza obiectivul cu care am pornit la drum. În mare parte, m-am edificat în privinţa potenţialului jucătorilor. Aveam opt-nouă certitudini, iar ultimele două-trei semne de întrebare s-au lămurit. Le-am acordat jucătorilor minute egale în fiecare joc, nu m-a interesat rezultatul, iar ei au înţeles asta. Toate echipele sunt mai puternice decât în prima parte. Şi noi ne-am întărit şi suntem gata să ne luptăm cu oricine pentru promovare”, a precizat Niculescu.