Moldovan: „Un rezultat de egalitate era mai echitabil”

• antrenorul de la CS Mioveni crede că echipa lui Niculescu are ca şi acontate „biletele” pentru play-off

Evident dezamăgit după eşecul suferit sâmbătă la Râmnicu Vâlcea, antrenorul celor de la CS Mioveni a declarat că echipa sa merita să obţină, după aspectul jocului, cel puţin un punct. Ion Moldovan a mai adăugat faptul că faza din care centralul ploieştean Ovidiu Oprea a dictat lovitură de la unsprezece metri în favoarea râmnicenilor a fost destul de neclară, elevii săi având, în chiar ultimul minut, o situaţie asemănătoare în careul gazdelor, iar decizia arbitrului a fost diferită.

„Cred că un rezultat de egalitate era mai echitabil. Spun asta per total joc. Dacă şi Niculescu a spus că un egal era mai echitabil, înseamnă că a rămas la fel de galant în afirmaţii cum îl ştiam. Preferam să fie 1-0 la faza din care CSM-ul a avut gol anulat din lovitură liberă. Eram departe la acea fază, pe bancă, şi nu ştiu ce a semnalizat tuşierul. Aşa, la faza de la penalty, a fost o îmbulzeală în careul nostru. Din densitatea aceea de jucători, mingea l-a lovit pe Năstăsie în faţă şi apoi în mână. Distanţa era foarte mică, nu ştiu dacă se impunea acordarea unei lovituri de la unsprezece metri în favoarea gazdelor. Am avut şi noi aceeaşi fază în prelungiri, iar decizia a fost diferită. Noi nu am primit lovitură de la unsprezece metri. (…) CSM este o echipă solidă, cu jucători de gabarit. După victoria obţinută în faţa noastră, cred că Vâlcea are biletele pentru play-off luate. Ne-au pus sub presiune de mai multe ori, am făcut cu greu faţă. Dar, repet, dacă analizăm situaţiile de poartă, un rezultat de egalitate era mai echitabil. Aveam nevoie de cel puţin un punct la Vâlcea. Noi am venit să câştigăm, nu să facem anti-joc, chiar dacă uneori s-a mai văzut şi asta. Am fost forţaţi să facem anti-joc în anumite momente, să mai tragem de timp. Până la urmă, orice echipă face asta atunci când situaţia o impune”, a concluzionat antrenorul argeşenilor, Ion Moldovan.