Mare surpriză în Slovenia! Larvik a eliminat-o pe Krim

• Gyor şi Larvik se vor lupta pentru trofeul suprem

Câştigătoarea Ligii Campionilor în urmă cu două sezoane, formaţia norvegiană Larvik HK, era cotată de către specialiştii acestui sport cu cele mai mici şanse la accederea în ultimul act al întrecerii dintre cele patru semifinaliste. Această teorie se confirmase de minune în prima manşă, disputată în Norvegia, când campioana Sloveniei şi fosta adversară a vâlcencelor de la Oltchim în grupele principale, Krim Mercator Ljubljana, s-a impus cu 24-22. Sâmbătă, în manşa retur de la Ljubljana, Krim pornea evident cu prima şansă la calificare, însă „ostilităţile” au decurs cu totul altfel decât se anticipa. Campioanele Sloveniei au evoluat mult mai modest comparativ cu alte meciuri din acest sezon, iar „vikingele” au defilat în faţa gazdelor, mai ales în repriza secundă (scorul consemnat la pauză a fost 13-9), obţinând o victorie clară, la opt goluri diferenţă (rezultat final 27-19).

Cu scorul general de 49-43, campioana Norvegiei s-a calificat în finala Ligii Campionilor, acolo unde va da peste „killer-ul” Oltchimului, gruparea maghiară ETO Gyor. Ultimul act al întrecerii se va disputa în dublă manşă, turul fiind programat pe 4/5 mai, în Norvegia, iar returul o săptămână mai târziu, în Ungaria.