LIVE TEXT: FC Universitatea Craiova – CSM Râmnicu Vâlcea 1-0 (Vasile Gheorghe ’85)

• meciul se anunţă cu scântei! Suporterii Craiovei s-au luat la bătaie cu jandarmii şi suporterii locali

• nici fotbaliştii nu se lasă mai prejos, iar pe final „încing” o bătaie generală pe teren!! Trei cartonaşe roşii în numai un minut, două în tabăra vâlcenilor

Astăzi, cu începere de la ora 15.00, Stadionul „Municipal” din Roşiorii de Vede (judeţul Teleorman) găzduieşte cea mai interesantă confruntare a etapei a VI-a din Seria Vest a ligii secunde de fotbal. În derby-ul Olteniei se întâlnesc echipele FC Universitatea Craiova (locul trei în clasament) şi CSM Râmnicu Vâlcea (ocupanta poziţiei secunde). Meciul nu este transmis de nici un post de televiziune.

Cu puţin timp înaintea debutului întâlnirii, suporterii Universităţii au avut câteva „clinciuri” cu jandarmii veniţi să asigure ordinea, dar şi cu suporterii din oraşul Roşiorii de Vede. Din câte se pare, suporterii din Bănie au adresat injurii antrenorului de la CSM, Claudiu Niculescu.

Echipele de start

CSM Râmnicu Vâlcea: Matache – Samson, Ionuţ Stoica (C), Eduard Stoica, Deaconescu – Cârstoiu, Bărbulescu, Popa, Briceag – Geantă şi Negruţ. Antrenor Claudiu Niculescu

FC Universitatea Craiova: Hotoboc – Mitic, Acka, Ciucă (C), Buşu – Gheorghe, Săceanu, Mârzeanu – Goge, Baird şi Ripoli. Antrenor Nicolo Napoli

Arbitri: Adrian Illyeş – central (Ploieşti), Vasile Marinescu şi Ionuţ Bobe – asistenţi (Bucureşti, respectiv Videle)

Live text

Min 1: A început meciul. Craiova pune din start presiune la poarta vâlcenilor, controlând mijlocul terenului

Min 6: Ripoli iese accidentat, Napoli substituindu-l cu Bălan

Min 14: După ce Vâlcea a ratat o şansă importantă prin Negruţ,  Craiova revine la conducerea ostilităţilor

Min 21: Elevii lui Claudiu Niculescu nu se regăsesc, oferind posibilitatea craiovenilor să înteţească şarjele ofensive

Min 29: Samson de la CSM a fost avertizat cu cartonaş galben după un fault dur comis asupra lui Buşu

Min 30: Scorul a rămas neschimbat după prima jumătate de oră a întâlnirii. Universitatea a fost echipa care a dominat mijlocul terenului, dar CSM s-a dovedit mai periculoasă pe contraatac, prin Geantă şi Negruţ

Min 34: Încă un galben în tabăra municipalilor. A fost avertizat Monel Cârstoiu

Min 37: Schimbare şi la Vâlcea. Tătaru a intrat în locul căpitanului Ionuţ Stoica, accidentat

Min 40: Jocul devine anost, jucătorii celor două echipe aşteaptă pauza

Min 45: Pauză la Roşiorii de Vede. Cele două echipe au intrat la „cabine” cu acelaşi scor consemnat înaintea fluierului de start

Min  46: A început repriza a doua! Jocul se reia de la scorul de 0-0

Min 52: Şansă imensă irosită de Craiova. Bălan a reluat puternic un balon cu capul din numai câţiva metri, dar l-a luat la ţintă pe portarul Matache

Min 54: Schimbare şi la CSM. Claudiu Niculescu îl trimite în teren pe Lircă în locul lui Cârstoiu

Min 55: Nou-intratul Lircă este aproape de a deschide scorul din lovitură liberă. Şutul său a şters bara porţii lui Hotoboc

Min 65: Acalmia pare să se instaleze din nou în derby-ul Olteniei. Fazele periculoase create de cele două echipe se „răcesc” în faţa porţii adverse

Min 70: Italianul Napoli efectuează cea de-a doua schimbare în angrenajul Craiovei. Stoianof ia locul australianului Baird

Min 73: Niculescu întăreşte ofensiva şi îl introduce pe Dani Iancu în locul lui Marius Briceag

Min 79: Craiova îşi mai trece în cont o mare ocazie, prin V. Gheorghe. Din fericire pentru vâlceni, Matache a fost la post

Min 80: La numai un minut după şansa irosită de craioveni, Negruţ putea da lovitura pentru Vâlcea. El a scăpat singur cu goal-keeper-ul Hotoboc, dar nu a reuşit să îl învingă

Min 84: GOL UNIVERSITATEA ! Defensiva râmniceană cedează după o incursiune a oaspeţilor, Vasile Gheorghe fiind cel care l-a învins pe portarul Matache

Min 85: Imediat după deschiderea scorului, pe teren izbucneşte o bătaie generală în care sunt implicaţi aproape toţi jucătorii celor două echipe! Pentru a calma spiritele, centralul din Ploieşti acordă trei cartonaşe roşii: Samson şi portarul Matache de la CSM, respectiv Stoianof de la Craiova

Min 86: Poarta CS Municipal este apărată de un jucător de câmp, Valentin Bărbulescu. Asta pentru că, neinspirat, antrenorul Niculescu a epuizat toate schimbările încă din minutul 70!!

Min 90: Napoli face ultima schimbare în tabăra Craiovei. Autorul unicului gol, Vasile Gheorghe, părăseşte terenul în uralele ultraşilor veniţi din Bănie. În locul acestuia intră Bălaşa.

Min 95: FINAL!! După expirarea cleor cinci minute de prelungiri arătate de la margine, centralul ploieştean pune capăt derby-ului Olteniei. Meciul organizat la Roşiorii de Vede este unul de tristă amintire pentru Vâlcea, pentru că, pe final, nervii s-au dovedit mai presus decât fotbalul, iar Craiova a triumfat din nou, după victoria izbutită în Cupa României, în luna septembrie.

10.CS Mioveni              6        1        2        3        4-8    5p

11.Minerul Motru           6        1        1        4        4-6    4p

12. UT Arad                 6        0        1        5        3-12  1p