Într-un joc amical, Oltchim a învins pe RK Zajecar

• campioana României şi-a demonstrat superioritatea în faţa omoloagei din Serbia, impunându-se cu 36-27

„Galacticele” pregătite de tehnicianul danez Jakob Vestergaard au arătat o „faţă” cu totul nouă în această seară, cu prilejul partidei amicale disputate la Drobeta Turnu-Severin, una mult schimbată în bine. Astfel, comparativ cu primele trei partide, disputate imediat după reunirea completă a lotului „chimist” (cele din cadrul turneului „Szabella Cup”), campioanele României au demonstrat de această dată că perioada de aproape zece zile trecută de la încheierea competiţiei din Ungaria a fost folosită cu folos, relaţiile de joc dintre jucătoare fiind mult mai bine „sudate”. În jocul practicat de super-handbalistele de la Oltchim s-a observat o creştere evidentă de omogenitate, echipa începând să arate cu adevărat ca una bine „articulată”, capabilă să îndeplinească visul tuturor iubitorilor handbalului din ţara noastră: câştigarea trofeului Ligii Campionilor.

Un meci fără istoric

Deşi iniţial erau programate două întâlniri amicale între campioanele României şi Serbiei, în cele din urmă, de comun acord, oficialii celor două cluburi au decis că ar fi mai indicat să se dispute numai o singură partidă. Oltchimul şi-a dovedit superioritatea încă din startul partidei, trecând la conducerea „ostilităţilor” din primele minute. Cu Iulia Curea, Adriana Nechita sau Katarina Bulatovic într-o formă de invidiat pe parcursul primei reprize, „galacticele” şi-au securizat încă de pe acum victoria, intrând la cabine cu un concludent avantaj de opt goluri diferenţă (21-13).

În schimb, în partea sa secundă, meciul a stat sub semnul echilibrului. Acest regres din jocul Oltchimului s-a datorat în primul rând menajării handbalistelor care au acuzat anumite dureri, danezul Jakob Vestergaard alegând să fie prudent şi să nu rişte nimic într-o întâlnire practic fără miză. Alison Pineau a ieşit uşor accidentată în minutul 39, o adversară aplicându-i o lovitură involuntară cu umărul în zona feţei. În urma acelei ciocniri, franţuzoaica a trebuit să părăsească terenul, buza sa inferioară sângerând uşor. Nici portugheza Alexandrina Barbosa nu a fost refăcută în totalitate pentru această partidă, însă ea a evoluat încă de la mijlocul primei reprize pe parchetul Sălii Sporturilor din Drobeta Turnu Severin.

Cu un avantaj de numai un gol adăugat pe parcursul primei reprize la cele opt consemnate din primul act, Oltchimul s-a impus la o diferenţă poate chiar prea mică, raportându-ne la realitate din teren, tabela indicând la final 36-27 în favoarea campioanei României. Cele mai importante marcatoare pentru Oltchimului au fost Iulia Curea, autoare a 7 goluri, Katarina Bulatovic 5, Adriana Nechita 5, Oana Manea 4, Alexandrina Barbosa 4. Din tabăra oaspetelor s-au făcut remarcate Begoña Fernandez şi Jessica Alonso, două dintre handbalistele transferate în această vară de la campioana Spaniei, fiecare punctând de câte 4 ori.

Dacă Vizitiu şi Leynaud vor sta mai mult pe „tuşă”, Jovanovic va reveni cât de curând

Handbalista muntenegreană Marija Jovanovic pare să fi trecut cu bine peste accidentarea din prima repriză a finalei turneului Szabella Cup, atunci când, pe o fază de atac a Oltchimului, aceasta a călcat strâmb, suferind o entorsă uşoară la glezna dreaptă. Sportiva medaliată cu argint la Jocurile Olimpice din această vară va reveni cel mai probabil pe teren în partida pe care campioana României o va susţine duminică, în compania formaţiei HCM Roman. Nu fel de norocoasă s-a dovedit însă portăriţa naţionalei Franţei, Amandine Leynaud. Ea s-a accidentat joi, la un banal antrenament, suferind o ruptură a ligamentelor încrucişate de la genunchiul piciorului stâng, necesitând o intervenţie medicală. De obicei, perioada de recuperare în cazul unei astfel de accidentări este de aproximativ şase luni. Ea se alătură astfel altor nume grele din lotul campioanei României care suferă de „blestemul” accidentărilor: Patricia Vizitu – va reveni peste aproximativ două-trei luni şi Cristina Neagu – în cazul ei încă nu se ştie sigur care este perioada de recuperare de care mai are nevoie.