Înfrângere dureroasă pentru handbalistele vâlcene!

• HCM a pierdut în ultimele secunde un punct în faţa Universităţii Neptun Constanţa: 32-33 scor final (15-15 la pauză)

Într-un meci disputat astăzi în Sala Sporturilor „Traian” din Râmnicu Vâlcea, HC Municipal a primit replica Universităţii Neptun Constanţa. Duelul codaşelor Ligii Naţionale a contat pentru etapa a XXI-a, penultima din cadrul sezonului regulat. Chiar dacă pentru vâlcence acesta a fost ultimul joc disputat pe teren propriu, iar handbalistele Simonei Gogârlă au dorit să se despartă printr-o victorie de publicul care le-a susţinut de fiecare dată, şansa nu le-a surâs nici acum.

Echipa noastră a început mai bine partida, a condus chiar şi la trei goluri diferenţă (scor 11-8), însă Constanţa a avut forţa necesară pentru a reveni şi chiar a trece în avantaj (scor 12-13). La pauză, scorul consemnat între cele două echipe era unul de egalitate, 15-15. Partea secundă s-a dovedit şi mai atractivă pentru cei 300, poate chiar 400 de spectatori prezenţi în tribune. Vâlcencele au început din nou bine, şi-au dominat adversarele în multe momente şi au condus constant vreme de 15 minute, la unu-două goluri (21-19, 22-20). Studentele din Constanţa au revenit însă uşor-uşor, reuşind să treacă în avantaj în minutul 47 (scor 24-25). În continuare, ambele echipe s-au aflat succesiv la conducerea „ostilităţilor”, iar emoţiile fanilor vâlceni au crescut cu fiecare minut. Aceştia au trecut de la agonie la extaz de mai multe ori pe finalul partidei. Vâlcea a condus în minutul 52, scor 29-28, dar Constanţa a revenit. În minutul 58, handbalistele de la malul mării aveau avantaj de un gol, scor 32-31. Vâlcencele a găsit însă din nou puterea de a reveni, iar cu un minut înaintea finalului, ele au reuşit să restabilească egalitatea. Finalul a fost însă unul de coşamar pentru handbalistele Simonei Gogârlă. După timpul de odihnă solicitat de antrenorul Universităţii Neptun, municipalele s-au apărat foarte bine la un atac al oaspetelor, au intrat în posesia mingii şi s-au dus glonţ spre poarta adversă. Din păcate, lipsa concentrării şi presiunea unui asemenea moment au făcut ca imensa şansă de a închide poate ecuaţia partidei să fie ratată. Seria ghinioanelor nu s-a oprit însă aici! Constanţa a primit o lovitură de la şapte metri în ultimele zece secunde ale întâlnirii, şansă pe care oaspetele au ştiut cum să o concretizeze, marcând in-extremis golul victoriei. Meciul s-a încheiat cu scorul 33-32 în favoarea Universităţii Neptun, Vâlcea suferind astfel una dintre cele mai dureroase înfrângeri.

În urma acestui eşec, HCM Municipal rămâne pe ultimul loc în clasamentul Ligii Naţionale, cu numai trei puncte acumulate. În următorul joc oficial, ultimul din sezonul regulat, HCM se va deplasa la Deva, acolo unde va întâlni CSM Cetate din localitate. Partida va avea loc sâmbăta viitoare, cu începere de la ora 11.00.