Înfrângere categorică la Cluj

• Universitatea Jolidon – HCM Râmnicu Vâlcea 37-22 (17-13)

În urmă cu puţin timp, în Sala Polivalentă din Cluj Napoca s-a încheiat prima partidă din cadrul etapei a VIII-a a Ligii Naţionale de handbal feminin. Pe teren s-au întâlnit formaţiile Universitatea Jolidon (locul şapte înaintea acestei runde, cu 12 puncte acumulate) şi Handbal Club Municipal Râmnicu Vâlcea (ocupanta ultimei poziţii în clasament, fără vreun punct acumulat). Aşa cum se anticipa, clujencele şi-au respectat blazonul de favorite pentru obţinerea victoriei în jocul din această seară şi au depăşit la scor modesta grupare sprijinită financiar de Primăria Râmnicului.

Dacă pe parcursul primei reprize handbalistele pregătite de antrenoarele Maria Török-Duca şi Mia Rădoi au reuşit în linii mari să se ridice la înălţimea ritmului alert impus de gazde, intrând „la cabine” cu un handicap de patru goluri (scor 17-13 în favoarea ardelencelor), partea secundă a întâlnirii a adus dezastrul în tabăra vâlcencelor. Beneficiind de aportul a foarte puţine jucătoare obişnuite cu nivelul unei întreceri atât de dificile, angrenajul municipalelor din Vâlcea a fost făcut tot mai des „şah-mat” de gazdele din această seară, scorul reprizei secunde fiind un categoric 20-9 pentru Jolidon!

În urma celei mai severe înfrângeri de până în acest moment (22-37), situaţia formaţiei vâlcene devine foarte critică, HCM fiind singura echipă ce nu a obţinut nici măcar un punct, deşi, iată, s-au scurs opt etape din sezonul competiţional curent.

Următorul meci al handbalistelor râmnicene va avea loc pe 16 noiembrie, atunci când, cu prilejul etapei a IX-a, vor primi vizita brăilencelor de la HC Dunărea.