În primele două meciuri disputate în Ungaria, victorie şi înfrângere pentru municipalii lui Niculescu

• vâlcenii au câştigat în faţa unei echipe din prima ligă maghiară, dar au cedat în faţa alteia din cea de-a treia ligă a acestei ţări

Săptămâna trecută, prima petrecută de jucătorii Clubului Sportiv Municipal Râmnicu Vâlcea în cantonamentul din oraşul Gyula (Ungaria), aceştia au susţinut două meciuri amicale. Mai întâi, joi, 6 februarie, elevii lui Niculescu au evoluat în compania echipei clasată pe locul secund în liga a III-a maghiară, FC Szeged. Ungurii au câştigat la limită acest joc, scor final 1-0, administrând trupei vâlcene primul eşec în meciurile de verificare disputate în acest an. Proaspăt readus la Vâlcea, camerunezul Jean Christian N’Kongue nu a fost folosit deloc, el fiind puţin în urmă cu pregătirea fizică. De asemenea, fundaşul Deaconescu a acuzat unele probleme de sănătate, fiind înlocuit după primul sfert de oră al întâlnirii.

Sâmbătă, în cel de-al doilea meci, municipalii lui Niculescu au întâlnit un adversar cotat ca fiind mult mai puternic. A fost vorba despre echipa Kecskemeti TE, ocupanta locului al unsprezecelea din prima liga maghiară. Vâlcenii s-au descurcat însă mult mai bine în acest joc, demonstrând că au tras ceva învăţăminte din duelul pierdut joi. Ciprian Tănasă a fost „one-man-show” în acest meci, atacantul transferat în această iarnă de la CS Mioveni marcând, pe parcursul primei reprize, de două ori în poarta maghiarilor. Graţie reuşitelor sale, CSM a intrat la pauză cu un avantaj de două goluri, adversarii nereuşind să pună, până în acel moment, aproape deloc în pericol poarta apărată de experimentatul goal-keeper Florin Matache. Partea secundă a întâlnirii nu a fost la fel de spectaculoasă ca prima. Incursiunile ofensive iniţiate de camerunezul N’Kongue au semănat panică în apărarea maghiară, acesta putând majora scorul de mai multe ori. Ocaziile ratate s-au răzbunat însă în cele din urmă, iar trupa maghiară a înscris la chiar ultima fază a întâlnirii, scorul final consemnat între CSM şi Kecskemeti TE fiind 2-1 în favoarea trupei râmnicene.

Fotbaliştii lui Claudiu Niculescu vor rămâne cantonaţi în Ungaria până în data de 14 februarie. Conform calendarului anunţat de conducerea clubului vâlcean, CSM va susţine, zilele următoare, încă două meciuri amicale. Mâine, 11 februarie, municipalii vor întâlni FC Bihor Oradea, iar apoi, pe 13 februarie, se vor duela cu Békéscsaba 1912, o formaţie din liga secundă maghiară.