Hidro s-a calificat în turul II al Cupei României!

În urmă cu puţin timp, formaţia Hidroelectra Râmnicu Vâlcea (antrenor Narcis Enăchescu) a câştigat, în faţa proprilor suporteri, meciul din primul tur al Cupei României la fotbal, după ce a trecut la limită, scor 1-0, de gruparea dâmboviţeană de Liga a III-a ACS Urban Titu (antrenor Nicolae Croitoru). Unicul gol al întâlnirii a fost înscris în minutul 65 de experimentatul Iulian Roşoagă, care a reuşit să marcheze direct din lovitură de la colţul terenului.

Disputată pe o căldură sufocantă, întâlnirea de astăzi nu a avut un ritm deosebit, prima repriză fiind destul de plictisitoare pentru cei aproximativ 250 de spectatori prezenţi în tribune. Jucătorii oaspeţi au avut cele mai importante ocazii de a deschide scorul, practic singurele cu adevărat notabile înregistrate pe parcursul primei reprize, fotbaliştii din Titu irosind două mari şanse de gol în minutele 16 şi 17.

Elevii lui Narcis Enăchescu au revenit mai motivaţi de la vestiare, iar debutul părţii secunde i-a prins pe aceştia atacând în valuri poarta grupării dâmboviţene. Aflată sub presiune, defensiva oaspeţilor a cedat la o fază simplă, chiar banală, în minutul 65, atunci când Iulian Roşoagă a executat, cu mult efect, o lovitură de colţ de pe partea stângă în direcţia de atac a gazdelor, balonul ajungând, nestingherit, în plasa porţii celor de la Titu. Descătuşaţi după marcarea golului, vâlcenii au pus stăpânire pe joc, iar oaspeţii au început să conteze tot mai puţin în ofensivă. Savu, Harapu sau acelaşi Roşoagă au avut în mai multe rânduri posibilitatea de a majora avantajul, însă imprecizia sau intervenţiile portarului oaspeţilor au făcut ca scorul să rămână nemodificat până la finalul partidei, iar Hidro să obţină ceea ce îşi propusese, un debut cu dreptul în sezonul competiţional 2013/2014.

Meciul din faza următoare va avea loc pe 31 iulie

După acest succes, fotbaliştii de la Hidro aşteaptă tragerile la sorţi organizate de Federaţia Română de Fotbal pentru a afla numele adversarului din următoarea fază a competiţiei. Venind din Liga a IV-a (prezenţa în Liga a III-a nefiind încă sigură), formaţia râmniceană nu va avea statut de „cap de serie” la tragerile la sorţi şi, în mod cert, în turul secund va întâlni, tot pe teren propriu, o altă grupare din Liga a III-a. Meciurile din turul II al Cupei României se vor disputa pe 31 iulie.

Caseta tehnică

Hidroelectra Râmnicu Vâlcea: Silviu Monea – Alin Bucei, Mihai Popa, Tiberiu Harapu, Răzvan Chebar – Ioan Stan, Octavian Marinescu, Iulian Roşoagă – Cosmin Ursu, Alin Savu (C), Ovidiu Ciortan. Rezerve: Radu Rusescu, Alin Bunescu, Ştefan Pană, Florin Coleş, Mihai Ursu. Antrenor Narcis Enăchescu.

ACS Urban Titu: Marius Dumitrescu – Alexandru Dan, Daniel Tudose, Gianini Butoi, Florin Albu – Emil Lambă, Ciprian Dicu, Laurenţiu Corbu – Marius Penescu, Marinel Ciocotoiu, Adrian Mitrea. Rezerve: Georgian Mihăilescu, Andrei Lică, Ştefan Săndulescu. Antrenor Nicolae Croitoru.

Au arbitrat această partidă: Cătălin Jianu (central), Doru Zamfir şi Adina Catrina (tuşieri), toţi trei din Slatina.