HCM a încheiat pe locul al doilea întrecerea amicală „Cupa Râmnicului”

În urmă cu puţin timp, în Sala Sporturilor „Traian” s-a disputat ultimul meci din cadrul competiţiei amicale intitulate „Cupa Râmnicului”. La evenimentul desfăşurat pe parcursul a două zile au luat parte patru formaţii: divizionarele secunde Ştiinţa Bucureşti şi Universitatea Piteşti, alături de echipele ce activează în Liga Naţională, SCM Craiova şi HC Municipal Râmnicu Vâlcea. Jucătoarele noastre, pregătite de antrenoarea Simona Gogîrlă, s-au descurcat de minune în primele două partide, atunci când au întâlnit echipele din Divizia A. Sâmbătă, HCM a trecut mai întâi de Universitatea Piteşti (scor 34-24), pentru ca, ulterior, să învingă la o diferenţă şi mai concludentă pe Ştiinţa Bucureşti (scor 38-24).

Astăzi, la prânz, HCM Râmnicu Vâlcea şi SCM Craiova s-au duelat în ceea ce a reprezentat finala evenimentului amical organizat în Sala Sporturilor. Pe parcursul primei reprize, jucătoarele noastre au făcut faţă mai experimentatelor handbaliste din Craiova, pregătite de către tehnicianul Aurelian Roşca. Scorul consemnat la pauza întâlnirii a fost unul de egalitate, 14-14. După revenirea de la vestiare, craiovencele şi-au demonstrat plusul de experienţă în faţa tinerelor jucătoare râmnicence. Elevele lui Relu Roşca au evoluat mai pragmatic şi au reuşit să câştige turneul din Polivalentă în urma unei victorii la cinci goluri diferenţă (scor final 24-29). Astfel, se repetă situaţia petrecută la „Cupa Craiovei”, când SCM a câştigat turneul pe care l-a găzduit în Bănie, tot după un meci decisiv cu HC Municipal, fetele noastre încheind şi atunci pe poziţia secundă.

Rezultatele complete înregistrate la „Cupa Râmnicului”