Fotbal, Liga a II-a Victorie de moral cu FC Olt Slatina

• CS Municipal a obţinut matematic locul al treilea şi pregăteşte actele pentru TAS
• ASA Târgu Mureş şi CS Universitatea Craiova au promovat în Liga I
Succes cu gust amar pentru fotbaliştii lui Erik Lincar în meciul de sâmbătă, disputat în compania slătinenilor de la FC Olt. Întâlnirea de pe stadionul „Municipal” din Râmnicu Vâlcea s-a dovedit destul de interesantă pentru spectatorii prezenţi în tribune, chiar dacă miza jocului a lipsit aproape cu desăvârşire. Însă, chiar şi sub aceste auspicii, municipalii au găsit puterea de a se concentra şi au dus la bun sfârşit ceea ce ţinea de ei: să învingă Slatina. Deşi mai aveau speranţe de doi bani pentru ocuparea locului secund înaintea meciurilor din cadrul penultimei etape, nimeni nu credea că rivalele din Târgu Mureş şi Craiova pot pierde un avantaj de patru, respectiv şase puncte. Ceea ce s-a şi întâmplat. ASA a zdrobit Gloria Bistriţa pe teren propriu, a acumulat 34 de puncte, şi a trecut pe primul loc al clasamentul, având un golaveraj mai bun decât rivala din Bănie. Nici CS Universitatea nu a irosit posibilitatea de a-şi asigura promovarea matematică în ultima etapă, cel puţin din punct de vedere al performanţelor sportive. Echipa sprijinită de Primăria Craiovei a obţinut un punct pe terenul reşiţenilor de la Metalul, ajungând la patru puncte în faţa echipei aflate pe locul al treilea, CS Municipal Râmnicu Vâlcea, cu numai o etapă înaintea finalul de campionat.
Revenind la meciul disputat sâmbătă, pe stadionul din Parcul Zăvoi, acesta l-a găsit pe Erik Lincar cu o listă întreagă de jucători indisponibili, tehnicianul fiind nevoit să încropească o echipă cu care să mai şi câştige în faţa Slatinei. Din diferite motive, majoritatea fiind accidentaţi, în lotul celor de la CS Municipal Râmnicu Vâlcea nu s-au aflat mulţi jucători importanţi, precum Bogdan Geantă, Daniel Iancu, Ciprian Tănasă, Florin Matache, Codruţ Lircă, Iosif Melcea sau Ovidiu Mihai. Astfel, Vâlcea s-a asemănat cu o echipă aflată în postura de „mama răniţilor”, care trebuia să se facă bici şi să pocnească. Debutul partidei a fost favorabil vâlcenilor, aceştia punând presiune pe echipa slătineană. Nici oaspeţii nu s-au lăsat mai prejos, ei apropiindu-se în câteva rânduri destul de periculos de buturilor apărate de Popescu. Golul nu s-a lăsat prea mult aşteptat, iar în minutul 24, Andrei Creţu a găsit calea cea bună către plasa porţii adverse. Briceag a trimis atunci o centrare foarte bună la semiînălţime în careul oaspeţilor, iar Creţu a reluat cu capul de la limita careului mic. Totuşi, în pofida celor câteva ocazii periculoase contabilizate la ambele porţi, golul s-a „încăpăţânat” să mai apară, fluierul al primei reprize găsind Vâlcea la adăpostul reuşitei lui Creţu.

Fundaşul Deaconescu a devenit golgeterul echipei din Zăvoi!

Repriza secundă a debutat şi mai furtunos, ambele echipe arătându-se dornice de a marca. Slătinenii au fost cei care au găsit drumul spre gol mai repede. Era minutul 55 când Dobrescu, în urma unei faze bine lucrate de ofensiva oaspeţilor, a pătruns în interiorul careului mare vâlcean, iar de acolo a înălţat balonul suficient de mult încât să îl depăşească pe Popescu şi să se oprească în poartă. Încurajaţi de inimoşii suporterii care merită felicitaţi pentru că au decis să vină la meciul cu Slatina deşi şansele pentru locul doi erau aproape nule, fotbaliştii lui Erik Lincar şi-au dovedit experienţa şi puterea de concentrare peste nici patru minute trecute de la încasarea golului egalizator. În urma unei breşe speculate în defensiva adversă, Mihai Deaconescu a intrat în posesia balonului în careul advers, iar fundaşii slătineni, prinşi pe „picior greşit”, nu au mai putut interveni. Deaconescu, scăpat singur în faţa careului mic advers, l-a „executat” fără probleme pe portarul Bugiu, aducând, din nou, Vâlcea în avantaj. Acelaşi Deaconescu a mai avut o mare şansă de a marca, cu un sfert de oră înaintea expirării timpului regulamentar de joc. Atunci, el a urcat în avanposturi pentru a-şi sprijini colegii, a primit un balon „filtrat” de nou-intratul N’Kongue. Din păcate, Miţă Deaconescu s-a pripit în faţa porţii şi a ratat un nou gol, partida încheindu-se cu victoria CS Municipal, scor final 2-1.
Deşi este fundaş, golul marcat în repriza secundă a meciului de sâmbătă l-a propulsat pe Mihai Deaconescu pe primul loc în clasamentul celor mai buni marcatori ai CS Municipal din acest sezon. El a ajuns la „cota” şase goluri, depăşind doi atacanţi pur-sânge: Adrian Codin şi Sergiu Negruţ. Cei doi au câte cinci goluri marcate, ultimul dintre ei plecând în pauza competiţională la fosta campioană a României, CFR Cluj, echipă de la care fusese împrumutat la Vâlcea. Din topul celor mai buni marcatori vâlceni din acest sezon mai fac parte Codruţ Lircă (trei goluri), dar şi Christian N’Kongue, Adrian Popa, Bogdan Geantă, Victoraş Cataramă sau Cătălin Pârvulescu (fiecare cu câte două reuşite).

Caseta tehnică

CSM Râmnicu Vâlcea: Popescu – Samson, Pîrvulescu, I. Stoica (C), Briceag – Deaconescu, Nicola, Todea, Popa – Creţu, Codin. Antrenor Erik Lincar.
FC Olt Slatina: Bugiu – Bogdanovici, Marincău (C), Cruşoveanu, Giurcă – Vâlcică, Cuedan, Huţanu, Bancu – Căpăţână, Dobrescu. Antrenor Daniel Oprescu.
Arbitri: Adrian Iliyeş – Ploieşti (central), Florin Ungureanu – Bucureşti şi Valentin Dumitru – Gherghiţa (asistenţi).

Lincar rămâne neînvins de când a preluat CSM. Florin Costea a venit să vadă meciul cu Slatina

În cele numai cinci-şase săpătmâni de când a preluat formaţia municipală, antrenorul Erik Lincar a câştigat respectul fanilor. Deşi a avut parte de şapte meciuri foarte dificile, tehnicianul bihorean a reuşit să iasă de fiecare dată cu fruntea sus, obţinând cinci victorii şi două remize. În plus, el a reuşit să menţină echipa în calculele promovării matematice până la finalul penultimei etape şi a oferit credit jucătorilor tineri. În jocul cu FC Olt Slatina, pentru echipa vâlceană a evoluat şi un fotbalist care a fost multă vreme accidentat. În acest caz, este vorba despre tânărul fundaş Rareş Cucui. De asemenea, pentru a le oferi mai multă încredere în forţele lor, Erik Lincar a apelat la doi juniori. Chiar dacă nu au avut posibilitatea de a debuta pentru echipa mare a CSM, juniorii Marian şi Mihai s-au aflat pe banca de rezerve. Ar mai fi de amintit şi faptul că unul dintre cei mai în formă fotbalişti vâlceni ai momentului, atacantul Florin Costea, a fost prezent la acest meci. El a urmărit întâlnirea dintre CSM şi FC Olt de la tribuna oficială a stadionului „Municipal”.

Reşiţa vrea să facă echipă cu Vâlcea în „lupta dosarelor” de la TAS

După rezultatele consemnate în ultima etapă, a devenit o certitudine faptul că CS Municipal nu mai poate promova din punct de vedere sportiv în Liga I. La un simplu calcul, este evident că diferenţa de patru puncte care separă echipa noastră de primele două clasate, ASA Târgu Mureş şi CS Universitatea Craiova nu mai poate fi recuperată în ultima etapă. Totuşi, promovarea fotbaliştilot noştri în primul eşalon al ţării poate veni din altă parte. După cum au anunţat în repetate rânduri, în eventualitatea în care CSM va încheia pe locul al treilea, iar CS U. Craiova pe una dintre primele două poziţii (ceea ce se va şi întâmpla), oficialii clubului râmnicean vor contesta dreptul juveţilor de promovare în Liga I. Se invocă prevederile Articolul 54 din statutul FR Fotbal, care prevede că o echipă trebuie să aibă minim trei ani de când s-a afiliat pentru a putea promova în Liga I. Pentru această cauză, conducătorii clubului vâlcean anunţă că se vor duce până şi la Tribunalul de Arbitraj Sportiv de la Laussane, Elveţia! Din câte se pare, în această tentativă de a ajunge până la cel mai înalt for al instanţelor sportive din Europa s-ar înscrie şi Metalul Reşiţa. Oficialii echipei patronate de bucureşteanul Cătălin Rufă doresc să conteste dreptul de promovare al târg-mureşenilor de la ASA, aceştia visând la promovare a tandemului Vâlcea-Reşiţa.