Dunărea a secat pe malul Oltului

• CS Oltchim – Dunărea Brăila 30-22

Marţi, Sala Sporturilor „Traian” din Râmnicu Vâlcea a găzduit derby-ul etapei a zecea din Liga Naţională de handbal feminin, întâlnirea dintre galacticele de la Oltchim (liderul la zi) şi brăilencele de la HC Dunărea (poziţia a patra) fiind chiar prima disputată în această rundă. Fără să forţeze şi practicând un joc pragmatic în dese rânduri, asemănător celui de sâmbătă de la Galaţi, chimistele pregătite de Jakob Vestergaard au demonstrat din nou cine este „şeful” în Liga Naţională.

Într-o atmosferă de mare derby, creată de cele câteva sute de spectatori prezenţi la meci, handbalistele de la Oltchim au început foarte bine partida, dominând copios primele zece minute. Adriana Nechita şi Adina Meiroşu (fiecare cu câte o triplă), dar şi Oana Manea de pe pivot au adus rapid Oltchimul în avantaj (scor 7-3), Dunărea „supravieţuind” în debutul întâlnirii doar prin golurile „semnate” de Alina Horjea (dublă) şi Ada Moldovan. După jumătatea primei reprize, pe teren a intrat şi Cristina Neagu, ea reuşind să culeagă ropote de aplauze în minutele 18, 23 şi 26 atunci când a marcat pentru Oltchim. Cea mai bună jucătoare a lumii în anul 2010 a delectat iubitorii handbalului cu câteva execuţii tehnice de excepţie, cea mai spectaculoasă dintre acestea fiind „aeriana” care a permis înscrierea golului din minutul 23. Ionela Stanca şi Adriana Nechita au punctat şi ele pe finalul primei reprize, iar campioana României a rezolvat ecuaţia partidei încă de la pauză, chimistele intrând „la cabine” cu un avantaj de şase goluri (scor 16-10).

Brăilencele au început mai bine actul secund, aceleaşi Moldovan şi Horjea punctând în minutele 31 şi 32. Franţuzoaica Allison Pineau a liniştit însă jocul, golurile sale din minutele 34 şi 35 refăcând diferenţa existentă la finalul primei reprize. Acest ecart de cinci-şase goluri s-a păstrat minute bune între cele două combatante, acţiunile încheiate cu gol alternând de la o poartă la alta. Finalul a fost asemănător cu debutul, găsind chimistele mai insistente în ofensivă. Allison Pineau şi Adriana Nechita au mai îmbunătăţit golaverajul Oltchimului, reuşind să majoreze avansul de la cinci goluri (26-21, minutul 54), la opt goluri (30-22, scor final).

Cele mai importante marcatoare ale partidei au fost: Adriana Nechita 6, Ionela Stanca 5, Allison Pineau 4, Iulia Curea 4, Cristina Neagu 3, Adina Meiroşu 3, (pentru Oltchim), respectiv Alina Horjea 11, Ada Moldovan 4, Andreea Adespii 3 (pentru Dunărea Brăila).