Două echipe din Oltenia au făcut pasul spre Liga a III-a

• CSO Filiaşi şi Minerul 2010 Mehedinţi au promovat după ce au obţinut victorii în faţa altor formaţii din regiune

• Flacăra Horezu, Gilortul Târgu Cărbuneşti şi Inter Markus Slatina mai au de aşteptat până să ajungă în fotbalul profesionist

Sâmbătă, 21 de stadioane din ţară au găzduit jocurile de baraj pentru promo­varea în Liga a III-a. 41 de campioane ju­de­ţene, plus cea a municipiului Bucureşti, s-au întrecut pentru ocuparea locurilor dis­ponibile în ultimul eşalon al fotbalului pro­fesionist din România. Iubitorii fotbalului mic au avut ce vedea, multe dintre aceste meciuri fiind foarte spectaculoase, cu go­luri din belşug, unele întâlniri fiind decise în cele două reprize de prelungiri sau în urma loviturilor de la unsprezece metri. Din păcate pentru microbiştii vâlceni, campioa­na judeţului nostru nu s-a numărat printre echipele care au reuşit să facă saltul în Liga a III-a. După cum aţi putut afla din ediţia de ieri a cotidianului nostru, Flacăra Horezu a pierdut în faţa Clubului Sportiv Orăşenesc Filiaşi. Meciul s-a disputat pe cocheta arenă din Drobeta Turnu Severin, iar campioana judeţului Dolj s-a impus cu 3-2. Golurile horezenilor au fost reuşite de Alexandru Vladu, din penalty, pe parcursul primei reprize, şi Răzvan Milosteanu, în cea de-a doua parte a întâlnirii.

Într-un alt duel ce a opus echipe din Oltenia, campioanele judeţelor Gorj şi Mehedinţi s-au întâlnit pe stadionul „1 Mai” din Slatina. La expirarea timpului regulamentar al partidei, scorul dintre formaţiile Gilortul Târgu Cărbuneşti şi Minerul 2010 Mehedinţi era unul indecis, tabela indicând 0-0. Astfel s-a ajuns în cele două reprize de prelungiri, iar mehedinţenii au fost cei care au dat lovitura. „Minerii” din Mehedinţi au reuşit să puncteze de două ori şi astfel au obţinut mult râvnita promovare în Liga a III-a, după victoria cu 2-0.

Vâlcea a fost gazda meciului dintre Dinicu Golescu şi Markus Slatina

Singura echipă din Oltenia care a întâlnit campioana unui judeţ din altă regiune a fost Inter Markus Slatina. Câştigătoarea întrecerii din judeţul Olt s-a duelat cu CSŞ Dinicu Golescu, campioana din Argeş, chiar pe stadionul „Municipal” din Râmnicu Vâlcea. Asemenea repre­zentantelor judeţelor Vâlcea şi Gorj, nici campioana din Olt nu a strălucit în acest joc de baraj. CSŞ Dinicu Golescu s-a impus la limită, scor final 1-0, gruparea argeşeană obţinând „biletele” pentru Liga a III-a. Astfel, după înfrângerea slătinenilor, Oltenia se poate mândri cu numai două echipe care au promovat în Liga a III-a, adică CSO Filiaşi, respectiv Minerul Mehedinţi.