Cu un pas mai aproape de finală!

• Oltchim Râmnicu Vâlcea a învins în această seară campioana Ungariei (scor 35-31) şi are prima şansă pentru calificarea în ultimul act al Ligii Campionilor

hellDuelul mult aşteptat de toţi fanii handbalului din România şi-a consumat în această seară primul episod. Turul semifinalelor celei mai prestigioase întreceri din handbalul feminin european a pus faţă-n faţă două dintre cele mai valoroase echipe ale bătrânului continent: supercampioana României –Oltchim Râmnicu Vâlcea– şi cea mai galonată grupare din campionatul Ungariei –Audi ETO Gyor. Evoluând în faţa propriilor suporteri, presiunea mai mare cădea pe umerii handbalistelor pregătite de Radu Voina, alchimistele având de luptat şi împotriva „statisticilor” întocmite de specialiştii acestui sport, cei care considerau trupa maghiară drept principala favorită la calificarea în marea finală şi chiar la câştigarea trofeului Ligii Campionilor.

oltchim_gyor_2012Startul jocului a demonstrat că nu întotdeauna „calculele hârtiei” se transpun în realitate, Oltchimul dominându-şi adversarul. Managarova şi Băbeanu au fost principalele „actriţe” până în minutul 10, atunci când campioanele României se aflau în avantaj, scor 6-4. Picajul necontrolat survenit pe neaşteptate în tabăra sportivelor lui Radu Voina a început din minutul 15, acesta fiind continuat pe aproape întreaga perioadă a celui de-al doilea sfert de oră al meciului, handbalistele din ţara vecină fiind cele care au făcut legea pe teren. Rând pe rând, unguroaica Anita Görbicz, brazilianca Eduarda Amorim sau norvegianca Heidi Locke au perforat poarta apărată de Talida Tolnai şi Luminiţa Huţupan-Dinu. În minutul 20, Gyor-ul luase un avans de trei goluri (11-8), pentru ca, până la pauză acesta să sporească la patru (17-13, evident, tot în favoarea trupei maghiare).

Cele zece minute de pauză s-au dovedit un foarte bun sfetnic pentru debusolatele  „chimiste”, jocul acestora suferind o adevărată metamorfozare în partea secundă, fiind mult mai precis pe faza de atac şi lipsit de greşeli în defensivă. Sportivele din Ungaria au pierdut avansul de patru goluri în numai cinci minute din repriza a doua; Iulia Curea şi Adriana Nechita fiind principalele artizane ale restabilirii egalităţii într-un timp atât de scurt (19-19, minutul 35). Au urmat alte zece minute de infern pentru cei aproximativ două sute de fani maghiari prezenţi la meci, aceştia privind cum echipa lor se zbate neputincioasă în faţa tăvălugului vâlcean. Ecartul dintre cele două formaţii a atins apogeul în minutul 45, atunci când Oltchimul conducea cu 29-22. Şi, poate diferenţa ar mai fi crescut, dacă antrenorul oaspetelor, Karl Erik Bohn, nu ar fi intervenit prin solicitarea unui time-out. După această întrerupere, jocul s-a mai temperat, maghiarele revenind pe linia de plutire. Finalul a fost echilibrat, chiar dacă aceleaşi strălucitoare Görbicz şi Amorim au mai „furat” câteva lungimi, apropiind scorul final la numai patru goluri diferenţă, Oltchimul impunându-se cu 35-31.

Cele mai bune marcatoare ale partidei au fost Eduarda Amorim cu 11 reuşite, Anita Görbicz 9, Heidi Locke 5 (pentru Gyor), în timp ce din tabăra gazdelor s-au făcut remarcate Iulia Curea cu 7 goluri marcate, precum şi o serie de handbaliste care au totalizat fiecare câte cinci „transformări”: Aurelia Brădeanu, Adriana Nechita şi Patricia Vizitiu.

Două stele au strălucit în Polivalentă: Luminiţa Huţupan-Dinu şi Anita Görbicz

oltchim_gyor1_2012De departe, cel mai important aport în obţinerea acestei victorii de senzaţie, ţinând cont de răsturnarea spectaculoasă a scorului, l-a avut Luminiţa Huţupan. Portăriţa Oltchimului a arătat că talentul nu se poate uita, ea fiind chiar şi la vârsta de patruzeci de ani într-o formă de zile mari. Graţie celor şaisprezece intervenţii ale sale, uneori chiar cu preţul unor accidentări temporare, campioana României a reuşit să se impună la o diferenţă de patru goluri, rămânând ancorată în cărţile calificării. Chiar dacă nu a fost cea mai bună marcatoare a echipei sale, brazilianca Amorim luându-i „faţa” cu două goluri, Anita Görbicz a demonstrat încă odată că va rămâne una dintre cele mai valoroase handbaliste din istoria acestui sport, ea având ca şi adjudecat titlul de cea mai bună marcatoare a acestui sezon de Liga Campionilor. Chiar prin ultimul său gol înscris în Sala Sporturilor „Traian” a ajuns la cota 100, cluburile pentru care evoluează următoarele clasate din top (Alexandrina Barbosa – 78 de goluri şi Andrea Penezic – tot cu 78) fiind deja eliminate din competiţie.

Meciul retur al semifinalelor Ligii Campionilor se va disputa sâmbătă, 7 aprilie (cu începere de la 17.00 – ora României). Partida va fi găzduită de oraşul maghiar Vestprem.