Cu Nicoleta Safta în teren, CS Chimia a trecut uşor de CSŞ Sibiu

În cea de-a unsprezecea rundă a Campionatului Naţional de Junioare I la handbal feminin a Seriei D, disputată duminică, 22 ianuarie, „chimistele mici”, pregătite de Nicoleta Lazăr şi Cristina Rouă, au întâlnit pe teren propriu formaţia sibiană CSŞ. Partida s-a desfăşurat într-un ritm destul de alert, caracteristic acestui nivel de vârstă, vâlcencele dominându-şi adversarele cu precădere în prima repriză. Gazdele au intrat la „cabine” cu un avantaj consistent de şapte goluri (scor 19-12), diferenţă ce le-a permis să se impună în final fără prea mari emoţii, chiar dacă sibiencele au jucat mai bine în actul secund. La final, tabela a indicat scorul de 36-23 în favoarea sportivelor de la CS Chimia Râmnicu Vâlcea. Important de remarcat este faptul că Nicoleta Safta, tânăra speranţă de numai 17 ani a handbalului vâlcean, şi de ce nu, chiar a celui naţional, a evoluat în majoritatea celor 60 de minute ale meciului.

Tot în cadrul etapei a XI-a, s-au mai disputat următoarele partide: CSŞ Hunedoara – HCM Craiova 34-26 (17-11 a fost scorul înregistrat la pauza întâlnirii); LPS Târgu-Jiu – LPS Banatul Timişoara 29-26 (14-9) şi CSŞ Caracal – Grup Şcolar Energetic Râmnicu Vâlcea 26-26 (10-16); LPS Slatina a stat. Contabilizând aceste rezultate în clasament, ierarhia seriei se prezintă astfel: CSŞ Caracal 19p; CSŞ Hunedoara 18p; CSŞ Chimia Râmnicu Vâlcea 16p; LPS Târgu-Jiu 12p; LPS Slatina 10p; HCM Craiova 6p; LPS Banatul Timişoara 4p; CSŞ Sibiu 2p şi Grup Şcolar Energetic Râmnicu Vâlcea -6p (echipa râmniceană a fost penalizată în repetate rânduri pentru folosirea unor handbaliste cu vârsta mai mare decât cea admisă de regulamentul acestei întreceri).

Duminica viitoare, în data de 29 ianuarie, se vor disputa meciurile contând pentru etapa cu numărul doisprezece. În această rundă, CSŞ Chimia va sta, iar handbalistele Liceului Energetic le vor înfrunta pe teren propriu pe ardelencele de la CSŞ Hunedoara. Celelalte trei partide ale zilei vor fi: CSŞ Sibiu – CSŞ Caracal; HCM Craiova – LPS Târgu-Jiu şi LPS Banatul Timişoara – LPS Slatina.