CSM Râmnicu Vâlcea s-a impus la scor în amicalul de la Avrig

• fotbaliştii lui Claudiu Niculescu au răzbunat astfel înfrângerea pe care Hidroelectra a suferit-o în faţa sibienilor în meciul de baraj

În această după-amiază, într-un meci disputat la Avrig, în faţa grupării locale Fotbal Club (campioana judeţului Sibiu şi nou-promovată în Liga a III-a), CSM Râmnicu Vâlcea (fosta Damila Măciuca) s-a impus fără probleme, cu scorul de 5-1. Pentru elevii lui Claudiu Niculescu, în urma acestui succes, „borna” victoriilor obţinute în meciurile de pregătire a ajuns la patru, după partidele câştigate săptămânile trecute cu Flacăra Horezu, Hidroelectra Râmnicu Vâlcea şi FCM Turda.

Primul gol al întâlnirii de la Sibiu a fost marcat, la mijlocul primei reprize, de atacantul venit în urmă cu numai câteva săptămâni la Vâlcea, Andrei Voican, după un şut respins greşit de portarul gazdelor. Cu numai zece minute înaintea finalului primei părţi, fundaşul Eduard Stoica şi-a trecut numele pe lista marcatorilor, reuşind să înscrie la capătul unei acţiuni personale. Formula de joc cu care tehnicianul de la CSM Râmnicu Vâlcea a abordat prima repriză a fost: Florin Matache – Iosif Melcea, Cătălin Pârvulescu, Mihai Deaconescu, Eduard Stoica – Codruţ Lircă, Ovidiu Popescu – Adi Popa, Bogdan Geantă, Adrian Codin – Andrei Voican.

Stoica, Arnăutu şi Cataramă au stabilit scorul final

După pauză, căpitanul Ionuţ Stoica a dus scorul la 3-0 în favoarea echipei sale, în urma unei reluări cu capul din interiorul careului advers. În minutul 60, fotbaliştii gazdelor au avut o tresărire de orgoliu şi au reuşit să reducă din „handicap”. A fost însă un simplu „foc de paie”, tot râmnicenii fiind cei care au dominat şi partea secundă, nou-intraţii Sergiu Arnăutu şi Victoraş Cataramă stabilind scorul final după ce fiecare a transformat câte o lovitură de la unsprezece metri. Antrenorul Niculescu a folosit, pe parcursul reprizei secunde, următoarea distribuţie: Dragoş Geantă – Samson Nwabueze, Cătălin Pârvulescu, Ionuţ Stoica, Eduard Stoica – Alexandru Neagu, Ovidiu Popescu – Victoraş Cataramă, Andrei Nilă, Daniel Iancu – Sergiu Arnăutu.

Nu au fost introduşi în teren, fiind menajaţi în urma unor probleme medicale, Valentin Bărbulescu, nou-venitul Marius Briceag şi tânărul portar Iosif.

Conducerea clubului vâlcean a fost prezentă la meci

Partida disputată pe stadionul din Avrig a fost urmărită şi de unul dintre finanţatorii clubului, Laurenţiu Niţu. Acesta a vizionat cel de-al patrulea joc de verificare din această pauză competiţională disputat de CSM Râmnicu Vâlcea alături de managerul general, Lucian Munteanu, directorul executiv adjunct, Bogdan Medrea, dar şi de noul preşedinte al clubului, Gheorghe Constantin.

Ultimul joc de pregătire pe care fotbaliştii antrenaţi de Claudiu Niculescu îl vor disputa cu prilejul cantonamentului din Ardeal va avea loc joi, atunci când aceştia vor întâlni campioana judeţului Alba, CSO Cugir.