CSM a pierdut amicalul cu FC Olt

Ieri, 15 iulie, cu prilejul zilei comunei Măciuca, cochetul stadion din această localitate fost gazda unui meci de fotbal ce a opus două grupări din Liga a II-a. Pe o căldură infernală, la orele prânzului, pe teren s-au întâlnit formaţiile CSM Râmnicu Vâlcea şi FC Olt Slatina. Duelul dintre cele două foste, dar şi viitoare colege din Seria Vest a ligii secunde de fotbal s-a ridicat la înălţimea celor peste 1.000 de spectatori, care au umplut până la refuz tribuna stadionului. Elevii lui Erik Lincar au deschis scorul rapid, încă din debutul întâlnirii, atunci când Neagu l-a servit ideal pe Enache Câju, acesta din urmă punctând simplu, cu latul. Peste câteva minute, oaspeţii au reuşit să egaleze, transformând o lovitură de la 11 metri uşor acordată de centalul vâlcean Teo Crăciunescu. După 1-1 la pauză, debutul părţii secunde le-a aparţinut slătinenilor, care au punctat de două ori consecutiv. La puţin timp după reluare, Silviu Izvoranu a fost eliminat după un fault considerat de Teo Crăciunescu ca fiind în postură de ultim apărător. Din lovitura liberă, scorul a devenit 1-2. FC Olt şi-a mărit avantajul peste puţin timp, cu un şut sec expediat de la marginea careului mare. După intrarea pe teren a vârfului francez Christian N’Kongue, jocul formaţiei noastre s-a animat, iar acesta a reuşit să marcheze, stabilind totodată şi scorul final, la capătul unei faze perfecte creată de vâlceni.

CS Municipal a început disputa de ieri în următoarea formulă tactică: D. Popescu – Briceag, Izvoranu (cartonaş roşu, înlocuit cu Rareş Cucui), I. Stoica, Deaconescu, Stana, Vlad Munteanu, Câju, Neagu, Codin, Ovidiu Mihai. Pe parcursul partidei, pentru echipa noastră au mai evoluat: Fejer, Samson, N’Kongue, D. Dumitraşcu, Adi Popa şi Geantă. Pentru această partidă nu au fost incluşi în lot Ionuţ Stancu şi Ovidiu Popescu. Andrei Piţian s-a întors la Pandurii Târgu Jiu, urmând să nu se conteze pe serviciile sale în viitoarea ediţie a Ligii a II-a.

Revanşa va avea loc miercuri, la Slatina

Chiar dacă au pierdut la limită întâlnirea amicală cu FC Olt Slatina, scor final 2-3, jucătorii pregătiţi de către tehnicianul bihorean Erik Lincar promit să îşi ia revanşa miercuri. Atunci, cu începere de la ora 18.30, pe stadionul „1 Mai” din Slatina este programată o nouă întâlnire între cele două grupări. „Sunt mulţumit parţial de prima repriză şi nemulţumit de cea de-a doua. Avem perioade bune de joc, cu faze cursive, dar ne este greu să fructificăm ocaziile. Din nou am primit două goluri uşoare, în urma unor greşeli individuale”, a concluzionat antrenorul Erik Lincar, la finalul partidei de vineri. „Am pierdut, dar a fost un meci frumos care cred că le-a plăcut spectatorilor. A fost numai un meci amical, altfel vor sta lucrurile în campionat”, a completat senatorul liberal Dan Niţu, prezent la eveniment.