Cinci din cinci pentru handbalistele de la Energetic

Energetic_junioare• elevele profesorului Aurelian Roşca au obţinut o nouă victorie în Campionatul Naţional de Junioare I

La finele săptămânii trecute, echi­pa Colegiului Energetic din Râmnicu Vâlcea a susţinut cea de-a cincea par­tidă din cadrul Seriei C a Campio­na­tului Naţional de Junioare I. Adversare au fost bucureştencele de la Clubul Sportiv Şcolar nr. 2. Întâlnirea, dispu­tată în sala de sport a Colegiului Energetic, a fost la discreţia gazdelor, râmnicenele evoluând extraordinar în prima parte a meciului, atunci când şi-au creat un avans de nouă goluri; scorul consemnat la pauză fiind 18-9.

Jocul foarte bun prestat de sporti­vele pregătite de tehnicianul Aurelian Roşca în prima repriză s-a dovedit decisiv pentru economia întregii parti­de, ecartul de nouă goluri dintre grupa­rea râmniceană şi trupa din Capitală regăsindu-se şi la finalul partidei pe tabela de marcaj (27-18). Astfel, Colegiul Energetic a obţinut cea de-a cincea victorie consecutivă în noul sezon, din tot atâtea partide disputate.

CS Chimia şi Naţional au încheiat învinse

Mai trebuie precizat faptul că, tot din cadrul acestei serii C a Cam­pio­natului Naţional de Junioare I, mai fac parte, pe lângă echipa Colegiului Ener­getic, alte două formaţii din jude­ţul nostru. Este vorba despre CS Chi­mia Râmnicu Vâlcea (pregătită de antre­noa­­rele Nicoleta Lazăr şi Cristina Rouă) şi Naţional Râmnicu Vâlcea (an­tre­nor Constantin Dincă). Din păca­te, în partidele pe care le-au susţinut cu prilejul etapei a V-a, ambele pe propriul teren, echipele vâlcene au tre­buit să se recunoască învinse în faţa unor formaţii redutabile ale acestei serii a campionatului de junioare. CS Chimia a pierdut în faţa bucureşten­celor de la Şcoala 181, o echi­pă care aproape în fiecare an atinge treptele podiumului turneului final de Junioare I; în timp ce, Naţional a fost depăşită la limită tot de o formaţie din Capitală, Clubul Sportiv Şcolar nr. 6.