„Chimistele” au obţinut un nou succes

faza_handbal14• CS Oltchim a învins miercuri seară pe CSM Cetate Deva, scor 32-20. Luminiţa Huţupan a „închis” foarte bine poarta şi de această dată!

În cadrul etapei cu numărul zece din Liga Naţională de handbal feminin, sportivele pregătite de Radu Voina s-au deplasat la Deva, acolo unde le-au întâlnit pe handbalis­tele Clubului Sportiv Municipal „Devatrans”. Partida s-a desfăşurat în mare parte la discreţia „chimistelor”, chiar dacă acestea din urmă nu au mai evoluat la capacitate maximă, aşa cum s-a întâmplat sâmbătă în Sala Sporturilor, când HCM Baia Mare a fost aproape „demolată”, fiind învinsă la 23 de goluri diferenţă (46-23)!

Prima repriză a fost cea în care fetele de la Oltchim au apăsat mai tare „acceleraţia”, victoria începând să prindă contur încă din prima parte: 5-2 (minutul 11), 10-3 (minutul 18) şi 16-8 la pauză; de fiecare dată evident în favoarea râmnicenelor. Primele 15 minute ale actului secund au consemnat revenirea Luminiţei Huţupan-Dinu în poarta Oltchimului, ea reuşind în repetate rânduri intervenţii foarte bune, salvând de la goluri ca şi făcute greşelile comise pe fondul relaxării de către apărare. Gazdele au reuşit în această repriză să reducă din ritmul în care scorul creştea în defavoarea lor, astfel încât vâlcencele s-au impus în final la „numai” douăsprezece goluri diferenţă, 32-20. Cele mai bune marcatoare din tabăra „chimistelor” au fost: Aurelia Bră­deanu cu 6 puncte reuşite, Valentina Ardean 5, Oana Chirilă 5 şi Adriana Nechita 4. Ardelencele au avut o singură „gură de foc”, Florina Carmen Cartaş, handbalistă care a reuşit să înscrie de opt ori.

Tot în runda cu numărul zece s-au mai dis­putat următoarele partide: Universitatea „Neptun” Constanţa – HC Oţelul Galaţi 31-22 (14-11) – marea surpriză a etapei, dobrogencele aflate în partea inferioară a ierarhiei au reuşit să învingă, chiar la scor, formaţia de pe locul secund; HC Zalău – Corona Braşov 29-21 (15-11); SCM Craiova – CSM Bacău 24-21(13-8); HC Dunărea Brăila – CSM Bucureşti 32-31 (20-13); CSM Ploieşti – HCM Roman 23-24 (9-13) şi HCM Baia Mare – Universitatea „Jolidon” Cluj  26-26 (16-14). În clasament, CS Oltchim şi-a consolidat poziţia de lider, cu 20 de puncte acumulate (maximul posibil după primele zece etape). Pe poziţiile următoare se află formaţiile: HC Zalău 15p; HC Oţelul Galaţi 15p; HC Dunărea Brăila 15p; Universitatea „Jolidon” Cluj 13p.

Mâine, 21 ianuarie, sunt programate meciurile aferente etapei a XI-a. Pentru CS Oltchim, partida din această rundă pare destul de facilă, în Sala Sporturilor urmând să poposească handbalistele de la CSM Ploieşti, ocupantele poziţiei a şasea, cu numai 8 puncte adunate până în acest moment. Me­ciul se va disputa începând cu ora 11.00. Celelalte şase întâlniri ale etapei vor fi următoarele: Univ. „Jolidon” Cluj – CSM Cetate Devatrans; HC Oţelul Galaţi – SCM Craiova; HCM Roman – Universitatea „Neptun” Constanţa; CSM Bucureşti – HCM Baia Mare (toate de la ora 11.00); Corona Braşov – HC Dunărea Brăila (transmis în direct de către postul de televiziune DigiSport1 de la ora 13.00) şi CSM Bacău – HC Zalău (16.00).