Cei mai puternici liceeni s-au întrecut la „Cupa Tineretului”

• atletul Alin Firfirică a câştigat marele trofeu

În data de 31 martie, la Casa Tineretului s-a desfăşurat ediţia a III-a a Cupei Tineretului la skandenberg. Scopul concursului a fost acela de atragere a tinerilor către acest sport, petrecerea în mod plăcut şi util a timpului liber, dar şi descoperirea unor sportivi talentaţi în acest stil de competiţie. Proiectul a fost unul de nivel judeţean şi a fost adresat liceenilor din tot judeţul Vâlcea, la startul evenimentului fiind înscrişi 80 de concurenţi.

Repartizaţi pe trei categorii de greutate, la care a fost adaugată şi o categorie rezervată fetelor, după meciuri extrem de disputate, competitorii au primit, din partea organizatorilor, cupe, diplome şi premii în bani. Cu această ocazie a fost decernat şi trofeul Cupa Tineretului la skandenberg. Acesta a fost câştigat de atletul Alin Firfirică, elev al Colegiului Naţional „Mircea cel Bătrân”. Evenimentul a fost deosebit de interactiv, pe parcursul desfăşurării acestuia atmosfera fiind întreţinută de veveriţa „Mica”, dar şi de către un grup de tineri talentaţi. Organizatorii proiectului au fost Consiliul Judeţean al Elevilor Vâlcea, Fundaţia Judeţeană pentru Tineret Vâlcea, Asociaţia Victoria şi Asociaţia pentru Apărarea Drepturilor Tinerilor Vâlcea, concursul fiind sponsorizat de către Clubul Divino.

Au fost premiate locurile 1, 2 şi 3, la categoriile: fete, băieţi – 60 kg, băieţi – 70 kg şi băieţi + 80 kg. Premiile au fost acordate în bani şi abonamente gratuite la sala de culturism şi fitness a Asociaţiei Victoria din incinta Casei Tineretului. La final, impresiile tinerilor participanţi şi dorinţa lor de competiţie au făcut ca acest proiect să fie cuprins în calendarul de programe al organizatorilor pentru anii viitori.