ASA a stins speranţele promovării la Vâlcea

• CSM Rm. Vâlcea – ASA Tg. Mureş 1-2 (1-0 la pauză)

Astăzi, într-un meci deosebit de important în ecuaţia play-off-ului Seriei Vest din liga secundă de fotbal, CSM Râmnicu Vâlcea a întâlnit ASA Târgu Mureş. Partida a contat pentru cea de-a doua etapă din play-off şi a adus faţă-n faţă ocupantele locurilor patru (CSM – 13 puncte) şi doi (ASA – 18 puncte). În faţa a peste 2.000 de spectatori prezenţi în tribunele Stadionului „Municipal”, pe un teren destul de greu, plin cu noroi, vâlcenii au reuşit o primă repriză ce a menţinut aprinse speranţele promovării. În minutul 27, la scorul de 0-0, Mihai Onicaş de la oaspeţi a primit direct cartonaşul roşu pentru un fault foarte dur comis asupra fundaşului vâlcean Cătălin Pârvulescu. Chiar înainte de intrarea la vestiare, în ultimul minut al prelungirilor primei reprize, Mihai Deaconescu a marcat golul care avea să aducă extazul în rândul suporterilor vâlceni. El a primit o pasă excelentă de la atacantul Christian N’Kongue, iar din interiorul careului advers a trimis un balon care l-a învins pe experimentatul goal-keeper Eduard Stăncioiu, mingea lovind bara laterală înainte de a ajunge în poarta ardelenilor.

Însă, cum uneori de la extaz până la agonie e nevoie de un singur pas, târg-mureşenii au reuşit să restabilească egalitatea după nici două minute trecute de la reluarea partidei. Ioan Hora a înscris, în minutul 47, golul care a readus gazdele în luptă. Claudiu Niculescu a apelat la schimbări în tentativa de a obţine cele trei puncte necesare Clubului Sportiv Municipal pentru revenirea în „cărţile” promovării, însă toate modificările s-au dovedit neinspirate. Andrei Nicola, Andrei Creţu şi Ciprian Tănasă au intrat pe teren, substituindu-i pe Monel Cârstoiu, Christian N’Kongue şi Adrian Popa, însă rezervele nu s-au ridicat la înălţimea titularilor. Deşi au avut superioritate numerică mai bine de o oră, municipalii s-au văzut ţinuţi la respect, cu precădere pe parcursul reprizei secunde. Echipa din Târgu Mureş a evoluat foarte dezinvolt, în anumite momente lăsând senzaţia că ea ar fi fost de fapt în superioritate numerică. Pasul nejustificat făcut înapoi de elevii lui Claudiu Niculescu a fost bine speculat de ardelenii pregătiţi de Adrian Falub, minutul 75 dovedindu-se unul fatidic pentru râmniceni. Fostul dinamovist Ousmane Ndoye şi-a dovedit clasa de mare jucător, a preluat un balon în careul vâlcenilor, iar de la limita careului mic l-a „executat” cu o scăriţă de efect pe fostul său coechipier din Ştefan cel Mare, Florin Matache. Chiar dacă Vâlcea a mai avut câteva zvâcniri pe final, tot Târgu Mureş a fost echipa mai periculoasă, meciul închindu-se cu victoria oaspeţilor, scor final 1-2, una pe deplin meritată. Cele trei puncte pierdute astăzi de CSM, pe propriul teren, trimit echipa lui Claudiu Niculescu la şapte-opt puncte în urma formaţiilor aflate pe locurile promovabile, CSU Craiova şi ASA Târgu Mureş În actualele condiţii, obiectivul vâlcenilor din acest sezon, acela de a promova în Liga I, pare unul ce numai printr-o minune mai poate fi realizat.

Etapa viitoare, într-un meci programat pe 3 mai, CS Municipal va susţine un alt joc în compania unei echipe extrem de incomode. Elevii lui Claudiu Niculescu se vor deplasa la Reşiţa, acolo unde vor întâlni Metalul din localitate, gruparea fostului finanţator din Zăvoi, Cătălin Rufă.

Declaraţii după meciul de sâmbătă

La finalul partidei dintre CS Municipal Râmnicu Vâlcea şi ASA Târgu Mureş, antrenorii celor două formaţii au susţinut mai multe declaraţii în cadrul conferinţei de presă. Tehnicianul vâlcenilor, Claudiu Niculescu, vizibil dezamăgit de înfrângerea care aproape a scos echipa noastră din calculele promovării, a mărturisit că se consideră principalul vinovat pentru eşec. El a apreciat că evoluţia jucătorilor săi a fost destul de bună pe parcursul primei reprize, „căderea” lor din actul secund fiind însă de neînţeles. Totodată, Niculescu a mai precizat că plecarea sa la cursurile din Franţa, organizate la mijlocul săptămânii curente, nu a influenţat prea mult pregătirea jucătorilor, singurul său regret fiind legat de faptul că nu i-a putut vedea la antrenamentele premergătoare partidei.

„Mă consider principalul vinovat pentru acest eşec. Nu jucătorii sunt vinovaţi, ci eu sunt vinovat pentru ce s-a întâmplat în meciul cu Târgu Mureş. Este un rezultat regretabil, care ne-a întristat, ne doream cu totul altceva, adică victoria. Dar, acesta este fotbalul. Uneori pierzi, alteori câştigi. Îmi pare rău pentru ce s-a întâmplat, pentru publicul care ne-a fost mereu alături, care avea aşteptări mai mari de la noi şi pentru traseul frumos pe care l-am avut până acum. Nu vreau să caut scuze şi să spun că acest rezultat poate fi pus pe seama faptului că eu am fost plecat câteva zile la cursuri în Franţa. Au fost cursuri organizate de UEFA, nu FRF a decis data când să plecăm acolo şi nu ar trebui să dăm vina pe acest aspect. Şi, oricum, jucătorii au avut cu cine să se pregătescă la Vâlcea cât am lipsit eu. Îmi pare rău doar pentru faptul că nu i-am văzut la antrenamente înaintea meciului cu Târgu Mureş să ştiu exact în ce formă se află”, a declarat antrenorul vâlcenilor.

Niculescu: „Am fost total neinspirat când am făcut schimbările”

Destul de fair-play faţă de jucătorii săi, tehnicianul de la CS Municipal nu i-a acuzat nici măcar un moment pe aceştia pentru eşecul cu Târgu Mureş şi nu a scos pe nimeni „ţap ispăşitor”. În schimb, Niculescu şi-a mai luat asupra sa o vină, aceea a schimbărilor neinspirate. Tactica fostului dinamovist, gândită la pauza meciului, părea perfect justificată dacă ţinem cont de evenimentele care se petrecuseră până atunci pe teren: Vâlcea avea superioritate numerică şi avantaj de un gol. Ca atare, Niculescu a încercat să impulsioneze atacul din linia mediană, înlocuindu-l pe Monel Cârstoiu cu Andrei Nicola. Dar socotelile făcute la „cabine” nu s-au potrivit cu cele din teren. În minutul 67, după ce Târgu Mureş restabilise egalitatea şi se arăta tot mai ameninţătoare, Niculescu a jucat în stilul „totul sau nimic”. L-a scos de pe teren pe Christian N’Kongue, ale cărui şarje ofensive nu prea mai dădeau roade, în locul acestuia fiind introdus Andrei Creţu. Dar lucrurile au mers din rău în mai rău. Târgu Mureş a trecut în avantaj după marcarea golului doi, iar cel de-al treilea jucător trimis pe teren de Niculescu s-a accidentat după numai câteva minute. Ciprian Tănasă a intrat în locul lui Adrian Popa, însă vârfului transferat în pauza de iarnă de la CS Mioveni i-a recidivat o accidentare mai veche. Acesta a fost nevoit să meargă efectiv în ultimele 20 de minute ale întâlnirii, fără să poată alerga, Niculescu nemaiavând la dispoziţie alte schimbări. „Am fost total neinspirat cu schimbările. Şi asta a contat mult pe parcursul reprizei secunde. Aproape niciunul dintre cei trimişi pe teren după pauză nu a jucat aşa cum mi-am dorit. La pauză, am gândit că trebuie să facem 2-0 şi să închidem meciul. Rămâne să vedem exact ce probleme are Tănasă. E posibil să i se fi reactivat accidentarea care l-a ţinut şi până acum în afara terenului. Încă o dată repet, îmi pare rău pentru acest rezultat şi mă consider principalul vinovat”, a încheiat Claudiu Niculescu.

Falub: „Vâlcea are o echipă bună, dar noi am meritat victoria”

Mult mai zâmbitor decât Claudiu Niculescu, antrenorul oaspeţilor de sâmbătă a declarat, la conferinţa de presă, că meciul de la Vâlcea a fost unul destul de greu şi de solicitant pentru jucătorii săi. Adrian Falub a mai apreciat că victoria obţinută de echipa sa a fost una incontestabilă, dezvăluind şi câteva dintre punctele slabe ale angrenajului gândit de tehnicianul vâlcenilor. „Am avut parte de un meci foarte solicitant. Terenul greu a împiedicat construcţia noastră, mingile au circulat mai dificil. Am câştigat în cele din urmă şi am făcut un pas important spre promovare, deşi nu este totul jucat. Se mai pot întâmpla multe în cele opt etape rămase până la final. Vâlcea are o echipă bună, care pierde greu acasă, doar Craiova a mai câştigat aici. Dar noi am meritat victoria. Le-am spus băieţilor mei că o echipă care a ajuns cu greu pe loc promovabil, aşa cum am făcut noi etapa trecută, nu trebuie să mai piardă acea poziţie. O echipă inteligentă nu ar face asta pentru că un loc promovabil se obţine foarte greu, cu multă muncă şi este păcat să îl pierzi dintr-o prostie (…) Dacă ar fi să mă gândesc un pic la punctele slabe pe care noi le-am speculat în meciul cu Vâlcea, aş putea spune câteva. Jocul lor este unul simplu, dar care a dat de multe ori randament, folosind pasele lungi, de angajament. Noi am ştiut să profităm de spaţiile create între liniile lor şi am recuperat multe baloane utile. Vâlcea a avut ceea ce se numeşte echipă-lungă şi acesta a fost un avantaj pentru noi. Însă, spun încă o dată că lupta nu este încheiată şi sunt mai multe echipe care se vor bate pentru promovare”, a declarat antrenorul de la ASA Târgu Mureş, Adrian Falub.