Antrenament util înaintea semifinalei cu Gyor

faza_handbal4• supercampioanele de la Oltchim au făcut instrucţie în Sala Sporturilor cu CSM Bacău

Astăzi, handbalistele Clubului Sportiv Oltchim Râmnicu Vâlcea au primit pe propriul teren vizita moldovencelor de la CSM Bacău. Întâlnirea dintre cele două formaţii s-a disputat în cadrul etapei a nouăsprezecea din Liga Naţională feminină, meciul fiind programat iniţial în data de 10 martie, dar amânat din cauza numărului mare de partide pe care „chimistele” le-au susţinut în grupele principale ale celei mai prestigioase competiţii inter-cluburi din Europa – Liga Campionilor.

Întâlnirea dintre liderul incontestabil al primul eşalon valoric din ţara noastră (chiar de mai mulţi ani, nu numai din acest sezon), Oltchim Râmnicu Vâlcea şi mai modestele handbaliste de la CSM Bacău a fost una fără „istoric”, elevele pregătite de Radu Voina aflându-se la conducerea „ostilităţilor” încă din primul minut de joc. Singurele momente în care moldovencele au oferit unele „emoţii” (până la urmă benefice) celor câteva sute de fani vâlceni prezenţi la meci au survenit după minutul 15, atunci când, preţ de şase-şapte minute, băcăuancele au reuşit să restabilească egalitatea pe tabela de marcaj, chiar şi să conducă la un gol diferenţă, în minutul 22. Însă, vâlcencele au fost ajutate de indicaţiile tactice venite de pe marginea terenului, ele revenind în avantaj în minutul 24, pentru ca, până la pauză să se desprindă la nu mai puţin de cinci goluri diferenţă (18-13). În partea secundă oaspetele au trebuit să se recunoască învinse fără drept de apel, scurta „accelerare” din minutele 15-22 oferind impresia generală că a stors şi ultima picătură de „benzină” a moldovencelor. Oltchimul s-a distanţat pentru prima dată la zece goluri diferenţă în minutul 41 (27-17), ecartul sporind până la cincisprezece „lungimi” la finele partidei, râmnicencele impunându-se cu un categoric 38-23.

Printre cele mai bune marcatoare „chimiste” ale partidei s-au regăsit: rusoaica Ekaterina Vetkova, autoare a şapte „transformări”, Iulia Curea şi Adina Meiroşu, fiecare cu câte şase goluri marcate. De partea cealaltă, doar „straniera” Krumova şi fosta „nemţeană” Amelia Busoioceanu au ţinut „stindardul” sus, cu opt, respectiv şapte goluri înscrise (cele două reuşind aşadar împreună două treimi dintre golurile formaţiei pentru care au evoluat). Graţie acestui succes, CS Oltchim şi-a consolidat şi mai mult poziţia de lider al Ligii Naţionale, având în acest moment 34 de puncte acumulate (maximul posibil din şaptesprezece partide disputate), următoarele clasate fiind HC Zalău 28p; HC Dunărea Brăila şi Universitatea „Jolidon” Cluj, fiecare cu câte 25p.

Pentru Oltchim, următorul joc va fi unul cu totul special, dar şi cu o miză foarte mare. Duminică, 1 aprilie, în Sala Sporturilor „Traian” din Râmnicu Vâlcea, oaspete de seamă vor fi unguroaicele de la Audi ETO Gyor. Partida dintre campioana României şi cea a Ungariei va conta pentru manşa tur a semifinalelor Ligii Campionilor.