Vâlcea a terminat dezamăgitor turul de campionat Fortuna a avut noroc şi s-a impus în Zăvoi

• după 11 etape, CS Municipal are în cont… 12 puncte

CSM8Sâmbătă dimineaţa, în faţa a nici trei sute de spectatori, fotbaliştii de la CS Municipal au primit vizita prahovenilor de la Fortuna Câmpina. Confruntarea dintre cele două combatante s-a purtat în cadrul etapei a XI-a din Seria Vest a ligii secunde de fotbal, aceasta fiind ultima rundă a turului de sezon regulat. Fiecare dintre competitoare avea atuurile ei pentru a obţine un rezultat bun la finalul meciului. Vâlcenii aveau de partea lor invincibilitatea de pe teren propriu în acest sezon şi forma bună arătată în ultimul joc, în timp ce prahovenii veneau destul de motivaţi pentru a obţine cele trei puncte, care să îi menţină pe cea de-a treia treaptă a podiumului.
Elevii lui Erik Lincar au început mai bine partida, anunţându-şi din start intenţiile ofensive. După un sfert de oră de relativă acalmie şi tatonare, în care municipalii au dominat mijlocul terenului, CS Municipal a trecut la conducere din minutul 16. Atunci, în urma unui corner executat din flancul drept, tânărul atacant Bogdan Geantă a recepţionat un balon trimis ideal cu capul de către fundaşul Cătălin Pârvulescu. Geantă a ajuns în poziţie excelentă în faţa porţii adverse şi, de la limita careului mic, l-a învins fără prea mari emoţii pe goalkeeper-ul oaspeţilor, Ionuţ Popescu. Jocul de sâmbătă părea să se asemene tot mai mult cu cel câştigat în faţa „gugulanilor” din Caransebeş în urmă cu două săptămâni după ce experimentatul Ion Coman (foto, la balon) a fost protagonistul unei ratări monumentale. Era minutul 40 când vârful vâlcenilor a scăpat singur-singurel spre poarta prahovenilor şi a avut golul desprinderii în vârful bocancului. Din păcate pentru Erik Lincar & Co., în pofida experienţei, Coman a trimis de puţin pe lângă buturile adverse.

Dezastrul ne-a căutat după pauză

Ca într-un film fără happy-end, ceea ce era la un moment dat greu de imaginat s-a produs după revenirea de la cabine. Pauza s-a dovedit un sfetnic bun pentru prahoveni, aceştia începând mitanul secund în forţă maximă. Nici o sută de secunde nu trecuseră de la reluarea întâlnirii până la momentul în care oaspeţii au restabilit egalitatea. În urma unei faze ce nu anunţa mare lucru, mijlocaşul Valentin Munteanu a primit un balon filtrat în preajma careului nostru şi, printr-un şut sănătos, a izbutit să îl învingă pe Daniel Popescu, apărătorul buturilor vâlcene. Au urmat alte minute bune de tatonare, fiecare dintre cele două echipe ştiind că un punct este mai bun decât nimic. În minutul 66, fundaşul Miţă Deaconescu a intervenit decisiv şi a salvat miraculos un balon de pe linia porţii noastre. Ulterior, în preajma minutului 75, Vlad Munteanu a fost foarte aproape de a puncta pentru Vâlcea, însă balonul trimis cu capul a trecut agonizant de aproape pe lângă buturile porţii oaspeţilor. Beneficiind de ajutorul Zeiţei Fortuna, prahovenii ne-au dat lovitura de graţie cu zece minute înainte de expirarea timpului regulamentar de joc. Atunci, mijlocaşul Damian l-a lansat excelent pe atacantul Chipirliu spre poarta noastră. Acesta din urmă a luat acţiunea pe cont propriu, a pătruns pe flancul stâng aproape nestingherit spre poarta lui Popescu şi a marcat golul care s-a dovedit în cele din urmă decisiv pentru stabilirea destinaţiei spre care au pornit cele trei puncte puse la bătaie. Deşi au mai încercat de câteva ori poarta adversă pe finalul partidei, elevii lui Erik Lincar nu au putut întoarce soarta întâlnirii în favoarea lor, Fortuna având norocul de partea ei.
Partida s-a încheiat cu scorul de 2-1 în favoarea oaspeţilor, rezultat care menţine echipa noastră pe poziţia a şasea în clasamentul Seriei Vest, pe ultimul loc care permite accesul în play-off. În acest moment, CS Municipal rămâne la „cota” 12 puncte acumulate, la tot atâtea „lungimi” distanţă de ocupanta fotoliului de lider, ACS Poli Timişoara. De partea cealaltă, la finalul turului sezonului regulat, oaspeţii de sâmbătă ocupă un onorant loc trei, Fortuna având 18 puncte, cu şase mai mult decât CSM.

Caseta tehnică

CSM Râmnicu Vâlcea: Popescu – Deaconescu, Stoica (C), Pârvulescu, Briceag – Iordache, Câju, Popescu, Geantă – Konyeha şi Coman. Antrenor: Erik Lincar.
Fortuna Poiana Câmpina: Popescu – Aldea, Marin (C), Şandru, Damian – Cionac, Minciună, Munteanu, Honciu – Antohi şi Chipirliu. Antrenor: Aurelian Stamate.
Arbitri: Cristian Omar Dumitrică (Craiova) – central; Damian Antal (Bacău) şi Ciprian Iovu (Botoşani) – asistenţi.

Erik Lincar: „Urmează jocuri foarte interesante. Cu siguranţă vom ajunge între primele şase echipe”

La finalul întâlnirii, vizibil dezamăgit de rezultat dar şi de faptul că a fost huiduit de suporterii râmniceni, tehnicianul Erik Lincar a încercat să transmită informaţii pe un ton optimist, care să dea încredere jucătorilor pe viitor. Acesta nu a comentat aproape nimic la adresa elevilor săi, chiar dacă aceştia au fost cei care au dus echipa la ananghie. Antrenorul bihorean de la timona grupării noastre a spus că CS Municipal va avea meciuri interesante în primele etape din returul sezonului regulat şi că mai este destul timp la dispoziţie pentru atingerea primului obiectiv al sezonului, calificarea în play-off-ul Seriei Vest. De altfel, chiar şi după multe rezultate modeste consemnate de-a lungul turului, CSM se află în graficul stabilit, ocupând poziţia a şasea, ultima care trimite în play-off. Îngrijorător rămâne însă faptul că despre marele obiectiv propus la începutul sezonului, atacarea promovării în Liga I, nu se mai vorbeşte deloc. Constatare de altfel de înţeles, date fiind problemele financiare cu care se confruntă clubul râmnicean, dar şi forma slabă traversată în campionat. „Echipa din Câmpina ne-a pus multe probleme în apărare. Atacul lor a funcţionat bine, iar contraatacul le-a adus victoria. La pauză, le-am spus jucătorilor mei că vom avea momente grele, în care adversarii vor fi extrem de periculoşi pe contraatac. S-a văzut că în prima repriză am fost agresivi, am atacat şi am şi marcat. Chiar puteam să mai înscriem cel puţin o dată. Apoi, am primit gol în primul minut al reprizei a doua. Am avut ghinion atunci, iar asta a contat mult pe parcursul jocului. Din acel moment am avut probleme. Noi acum încercăm să reconstruim echipa şi eu spun că vom ajunge cu siguranţă între primele şase formaţii la finalul campionatului. Urmează jocuri interesante pentru noi, din care putem obţine puncte. Etapa viitoare vom întâlni echipa din Pâncota acasă, iar apoi vor urma două deplasări foarte tari, la Mioveni şi la Timişoara”, a mărturisit antrenorul formaţiei noastre.

Metalul Reşiţa a stat
Clasamentul Seriei Vest la finalul turului: ACS Poli Timişoara 24p (18-4), Metalul Reşiţa 23p (15-8), Fortuna Poiana Câmpina 18p (16-12), CS Mioveni 17p (9-7), Unirea Târlungeni 14p (8-8), CSM Râmnicu Vâlcea 12p (7-6), FC Olt Slatina 11p (9-10), Olimpia Satu Mare 10p (7-12), Şoimii Pâncota 7p (14-16), FC Bihor Oradea 7p (5-12) şi FC Caransebeş 6p (6-17).