USL a cucerit Vâlcea: 75 de primării din 89!


• „galbenii” lui Buican s-au impus în 42 de comune, „roşii” lui Cîlea în 29 de localităţi, iar conservatorii au câştigat patru mandate de primar • municipiul Râmnicu Vâlcea a fost adjudecat fără probleme de liberalul Emilian Frâncu

Alegerile locale de ieri au consemnat, într-o manieră categorică, victoria candidaţilor Uniunii Social Liberale. Practic, trendul naţional anti – PDL s-a manifestat pregnant şi-n judeţul Vâlcea, în multe localităţi nemaifuncţionând principiul „la alegerile locale contează omul, nu partidul”. Fostul partid de guvernământ nu a reuşit să-şi păstreze primăriile nici măcar în zona urbană, pierzând în Rm. Vâlcea, Horezu sau Băbeni. Dar iată tabelul complet al alegerilor locale de ieri:

Râmnicu Vâlcea – Emilian Frâncu (PNL)

Drăgăşani – Cristian Nedelcu (PSD)

Brezoi – Robert Schell (PNL)

Călimăneşti – Florinel Constantinescu (PDL)

Ocnele Mari – Petre Iordache (PDL)

Băbeni – Ion Bîzîc (PNL)

Băile Olăneşti – Sorin Vasilache (PSD)

Horezu – Ilie Fârtat (PNL)

Berbeşti – Vintilă Chelcea (PNL)

Bălceşti – Ion Curelaru (PSD)

Băile Govora – Mihai Mateescu (PNL)

Alunu – Vasile Boeangiu (PNL)

Amărăşti – Constantin Drăghici (PSD)

Bărbăteşti – Constantin Banacu (PSD)

Berislăveşti – Ion Buşagă (PNL)

Boişoara – Nicolae Gheorghe (PC)

Budeşti – Gheorghe Mirea (PNL)

Bujoreni – Alexandru Roşu (PSD)

Buneşti – Viorel Radi (PSD)

Câineni – Ion Nicolae (PNL)

Cernişoara – Mihai Ionescu (PSD)

Copăceni – Gheorghe Tâmplărescu (PSD)

Costeşti – Toma Peştereanu (PSD)

Creţeni – Ion Spârleanu (PSD)

Dăeşti – George Popolan (PNL)

Dănicei – Dumitru Pirneci (independent)

Diculeşti – Sabin Cupăreanu (PSD)

Drăgoeşti – Emilian Isuf (PNL)

Făureşti – Ion Ţârvuică (PSD)

Fârtăţeşti – Nicolae Voicescu (PSD)

Frânceşti – Ion Troculescu (PSD)

Galicea – Ion Năfliu (PNL)

Ghioroiu – Traian Dumitraşcu (PC)

Grădiştea – Ilie Boiangiu (PNL)

Goleşti – Gheorghe Şerban (PDL)

Glăvile – Ion Ignătescu (PNL)

Guşoeni – Nicolae Concioiu (PSD)

Ioneşti – Constantin Neagoe (independent)

Laloşu – Constantin Nicu (PDL)

Lăcusteni – Marin Puchin (PSD)

Lădeşti – Marcel Lixandru (PNL)

Lăpuşata – Nicolae Joiţă (PNL)

Livezi – Alexandrina Ivancu (UNPR)

Lungeşti – Tiberiu Costea (PNL)

Malaia – Sergiu Bogdan (PSD)

Mateeşti – Valerian Alexie (PNL)

Măciuca – Nicolae Văduva (PNL)

Mădulari – Gheorghe Florescu (PDL)

Măldăreşti – Ionel Dragu (PSD)

Milcoiu – Gheorghe Muşat (PNL)

Mitrofani – Lupu Răspopescu (PNL)

Mihăeşti – Constantin Bărzăgeanu (PDL)

Muereasca – Ion Ungureanu (PNL)

Nicolae Bălcescu – Constantin Oprea (PNL)

Olanu – Gheorghe Anghel (PNL)

Orleşti – Constantin Cârstina (PNL)

Oteşani – Mircea Oprişor (PDL)

Păuşeşti Măglaşi – Alexandru Dediu (PC)

Păuşeşti Otăsău – Gheorghe Pârvulescu (PNL)

Perişani – Ion Sandu (PNL)

Pesceana – Ion Dobre (PSD)

Pietrari – Nicolae Moraru (PDL)

Popeşti – Constantin Şerban (UNPR)

Prundeni – Ion Horăscu (PSD)

Racoviţa – Sonia Iliescu (PNL)

Roeşti – Gheorghe Drăghici (PSD)

Roşiile – Ştefan Marinescu (PNL)

Runcu – Maria Dina (PNL)

Sălătrucel – Dumitru Drăghici (PNL)

Sineşti – Mihai Rusie (PNL)

Slătioara – Sorin Romcescu (PSD)

Scundu – Dumitru Blejan (PSD)

Stăneşti – Ionel Michiu (PNL)

Stoileşti – Florin Ionescu (PSD)

Stoeneşti – Nicolae Dumbravă (PC)

Stroeşti – Velcu Istocescu (PSD)

Suteşti – Ion Stănescu (PSD)

Şirineasa – Dan Săraru (PNL)

Ştefăneşti – Nicolae Uţă (PNL)

Şuşani – Gheorghe Staiu (PNL)

Tetoiu – Lucian Antonie (PNL)

Titeşti – Cătălin Daneş (PNL)

Tomşani – Dumitru Pearcu (PSD)

Vaideeni –  Daniel Băluţă (PNL)

Valea Mare – Constantin Briceag (PSD)

Vlădeşti – Sorin Ghiţă (PSD)

Voiceşti – Florin Vătafu (PSD)

Voineasa – Gheorghe Stanciu (PNL)

Zătreni – Constantin Liţoiu (PNL)