Municipalii au înregistrat prima remiză în meciurile de pregătire

• FC Olt Slatina – CSM Râmnicu Vâlcea 1-1

Cu patru victorii obţinute din tot atâtea jocuri amicale disputate în pauza competiţională, fotbaliştii de la CS Municipal Râmnicu Vâlcea au început ca din tun perioada ce precede debutul sezonului 2015/2016 din Seria Vest a ligii secunde de fotbal. Sportivii pregătiţi de antrenorul Alexandru Pelici şi-au trecut în cont patru succese destul de concludente, ce e drept în faţa unor echipe cu nu foarte multe pretenţii în fotbalul mare. Mai întâi, râmnicenii au dispus de CS Şirineasa (scor 2-0), apoi de Juventus Bucureşti (scor 6-4), pentru ca, în cele din urmă, să învingă în dublă manşă pe Metalurgistul Cugir (scor 4-1, respectiv 5-1).
Zilele trecute, pe stadionul „Metalurgistul” din Slatina, FC Olt din localitate şi CS Municipal s-au duelat, de asemenea într-un joc amical. Întâlnirea cu fosta colegă de serie, care acum activează în Liga a III-a, dar care îşi propune revenirea în eşalonul secund, a fost un test destul de important pentru gruparea râmniceană. Fotbaliştii lui Alex Pelici au început mai bine partida, chiar dacă pe teren s-au aflat din primul minut nu mai puţin de patru juniori: Ionuţ Marian, Andrei Marin, Cosmin Piscanu şi Claudiu Ştefan. În plus, cei mai mulţi dintre jucătorii cu mare experienţă la nivelul ligii secunde din lotul CSM-ului nu au fost folosiţi, tehnicianul oferind şansa mai multor tineri de a arăta ce ştiu pe teren. Astfel, pe banca de rezerve au rămas Octavian Vasile, Dragoş Firţulescu, Cătălin Pârvulescu, Lucian Iordache şi Alexandru Ionescu, în timp ce portarul Călin Fildan şi mijlocaşul Andrei Neagoe nu au fost folosiţi nici un minut. Deşi s-a bazat pe un lot tânăr, trupa antrenorului Pelici a fost cea care a dat prima lovitura pe tabela de marcaj. CSM a deschis scorul după şutul lui Claudiu Ştefan, care a transformat o lovitură liberă de la aproximativ 25 de metri distanţă de buturile porţii adverse. După deschiderea scorului, de asemenea pe parcursul primei reprize, echipa noastră s-a văzut şi egalată. Din păcate, golul doi al întâlniri a fost marcat tot de către un jucător vâlcean, însă în proprie poartă. Faza cu pricina s-a petrecut în interiorul careului mare râmnicean, în urma unei lovituri de colţ executată în forţă de către experimentatul jucător al gazdelor, Precup. Chiar dacă cele două formaţii au mai avut o repriză întreagă la dispoziţie să marcheze, actul secund al întâlnirii de la Slatina nu a adus nimic nou pe tabela de marcaj. CS Municipal şi-a trecut în cont două mari situaţii de a marca, însă Marius Staicu şi Dragoş Firţulescu nu au găsit „combinaţiile” câştigătoare, care să ducă la marcarea unui nou gol în poarta slătinenilor. Astfel, FC Olt Slatina şi CSM Râmnicu Vâlcea au încheiat indecis acest joc de verificare, scor 1-1.