Fotbalul vâlcean se pregătește pentru o nouă promovare

La un an de la promovarea echipei Flacăra Horezu în Liga a III-a, o nouă reprezentantă a județului nostru este cu un pas și jumătate în cel de-al treilea eșalon valoric al fotbalului național. Viitorul Dăești, proaspăta campioană a Superligii vâlcene, a demonstrat, sâmbătă, că a meritat pe deplin acest titlu județean. Echipa pregătită de antrenorul Gabriel Mangalagiu a susținut manșa tur a barajului de promovare pe terenul formației argeșene Real Bradu, campioana unui județ cu tradiție și pretenții în fotbalul național. Vâlcenii au intrat foarte bine în meciul disputat pe teren sintetic și pe o vreme amenințătoare de ploaie. Viitorul Dăești a punctat după numai șase-șapte minute trecute de la primul fluier al arbitrului, prin Leo Săraru. Gazdele au jucat ceva mai bine în ultima parte a primei reprize, dar nu au reușit să marcheze. Egalitatea de pe tabela de marcaj s-a restabilit după circa zece minute de la reluarea partidei.
În fața a peste 200 de suporteri vâlceni care au făcut deplasarea în județul vecin pentru a-și susține echipa favorită, fotbaliștii din Dăești au izbutit să înscrie golul care s-ar putea dovedi decisiv în ecuația promovării. Tânărul Ion Marian a perforat poarta celor de la Real Bradu și a stabilit scorul final, 2-1 în favoarea campioanei județului nostru. În urma acestui succes, Viitorul Dăești este favorită la obținerea promovării, înaintea meciului retur, de pe teren propriu, programat la sfârșitul săptămânii. În eventualitatea în care va promova în Liga a III-a, echipa din Dăești va avea șansa de a reprezenta județul nostru în fotbalul național, așa cum Flacăra Horezu a făcut-o cu rezultate foarte bune în sezonul 2018/2019 al acestui eșalon valoric.