Fotbal, Liga a II-a: „Viperele albastre” au câștigat duelul cu „Șepcile roșii”

• trupa pregătită de Alexandru Pelici s-a impus cu 2-1 în fața Universității Cluj
• echipa noastră a urcat pe locul secund în Seria Vest, fiind neînvinsă de șapte etape

Sâmbătă, pe stadionul din Parcul Zăvoi, jucătorii de la CSM Râmnicu Vâlcea au susținut un test foarte important. În etapa cu numărul opt din Seria Vest a ligii secunde fotbal, „viperele albastre” au întâlnit „șepcile roșii”. Chiar dacă vremea a fost mohorâtă și nu tocmai propice fotbalului, peste 500 de suporteri au venit în tribune să urmărească duelul cu fosta prim-divizionară, Universitatea Cluj. Miza întâlnirii era una însemnată pentru ambele echipe. Pentru municipalii pregătiți de antrenorul Alexandru Pelici, o eventuală victorie ajuta echipa să rămână pe podiumul Seriei Vest. De partea cealaltă, clujenii erau dornici de a-și trece în cont trei puncte cu care trupa din capitala Ardealului să părăsească pasa proastă în care se află încă de la începutul campionatului.

Vâlcea a dominat prima repriză, dar a intrat în dezavantaj la „cabine”

Partida de sâmbătă a început cum nu se poate mai bine pentru municipali. Elevii lui Alex Pelici au pus stăpânire încă de la început pe mijlocul terenului, trecând peste „clasica” perioadă de tatonare. Așa au apărut și primele ocazii la poarta adversă. În preajma minutului 20, în urma unei lovituri de colț de pe flan­cul drept, căpitanul Ionuț Popa l-a depășit în detentă pe portarul oaspeților, dar balonul expediat cu capul de către fotbalistul municipal s-a dus peste transversală. Peste câteva minute, Vâlcea a avut un nou corner, de această dată de pe partea stângă. Defensiva oaspeților a respins cu dificultate, dar numai până la tânărul Piscanu. De la limita careului mare advers, acesta a șutat pe lângă poarta adversă și a ratat o bună oportunitate de a deschide scorul, deși a avut golul în vârful bocancului. Jocul a devenit ceva mai echilibrat după aceste momente de tensiune din fața porții oaspeților, iar clujenii și-au arătat pentru prima dată „colții”. Cocină a fost aproape de a deschide scorul, după ce șutul său a fost parat cu greu de portarul Fildan. Oaspeții au deschis până la urmă scorul, chiar dacă, în funcție de numărul ocaziilor înregistrate până la acel moment, vâlcenii erau mai în măsură pentru a face asta. Ardelenii au marcat în urma unei faze în care șansa a fost de partea lor. Boboc a recuperat un balon după o eroare a lui Pârvu­lescu, iar apoi a deschis scorul după ce l-a învins, din postură de unu la unu, pe goal-keeper-ul Fildan. Deși condusă, echipa noastră nu a renunțat la luptă și putea marca aproape de gongul de final al primei reprize. Din păcate însă, decarul Dragoș Firțulescu a irosit o bună oportunitate, după un șut expediat de la aproximativ 20 de metri de buturile adverse.

Norocul a fost cu noi în partea secundă!

Pauza s-a dovedit un sfetnic bun pentru elevii tehnicianului Pelici. Mai întâi, Marius Staicu a ratat o nouă oportunitate de a deschide scorul, însă imprecizia sa a fost răzbunată în minutul 80. Proaspăt intrat pe teren, tânărul atacant Albert Voinea a „mușcat” din defensiva oaspeților și a înscris după un corner. Știind că pot mai mult, „viperele albastre” au forțat victoria. Tocmai din această dorință, Firțulescu a greșit la o fază simplă și a lovit mingea fără să aibă permisiunea arbitrului. Centralul nu a fost îngăduitor cu decarul nostru, arătându-i cel de-al doilea cartonaș galben și implicit pe cel roșu. Chiar și așa, cu ceva noroc, golgeterul echipei noastre din acest sezon, timișoreanul Marius Staicu, a înscris golul victoriei după o fază în care s-a trezit efectiv cu balonul în careul mic advers și cu jumătate de poartă liberă. Reușita lui Staicu a venit în minutul 89, când de la margine se pregătea indicarea minutelor de prelungire, golul amintind de victoria de senzație obținută în 32-imile Cupei României, contra medieșenilor de la Gaz Metan.
Meciul s-a încheiat cu victoria echipei noastre, scor final 2-1. Succesul a fost intens savurat de către fanii veniți la meci, aceștia aplaudându-i la scenă deschisă pe jucătorii care au depus toate eforturile pe teren pentru obținerea celor trei puncte. Iar tocmai aceste puncte au ajutat foarte mult echipa noastră. CS Municipal a urcat pe treapta a doua a podiumului, devenind una dintre echipele înscrise în cursa pentru obținerea promovării în primul eșalon. Mai mult decât atât, noul succes al trupei noastre a făcut ca echipa sprijinită financiar de Primăria Râmnicului să fie neînvinsă de șapte etape, singurul eșec fiind consemnat chiar în runda inaugurală, atunci când municipalii au cedat pe terenul „gugulanilor” de la FC Caransebeș.

Caseta tehnică

CSM Râmnicu Vâlcea: Fildan – Vasile, Pârvulescu, Stoica (C), Ionescu – Iordache, Neagoe, Pis­canu – Firțulescu, Staicu și Lu­du­șan. Antrenor: Alexandru Pelici.
Universitatea Cluj: Niczuly (C) – Butean, Crișan, Cordoș, Tâmpea – Boboc, Cocină, Cândea – Ursu, Popescu și Greu. Antrenor: Marius Popescu.
Arbitri: Dorian Micloșină (Oradea) – central; Ionuț Babadac (Reșița) și Gabriel Stroe (Alexandria) – asistenți.

Urmează întâlnirea cu echipa pregătită de Claudiu Niculescu

Sâmbăta viitoare, cu prilejul etapei a noua, municipalii vor evolua în deplasare. Aceștia se vor deplasa la Mioveni, acolo unde vor da piept cu echipa fostului antre­nor din Zăvoi, Claudiu Niculescu. Partida este programată cu începere de la ora 11.00.